Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bartłomiej Plewnia: W eterze jak ryba w wodzie

Bartłomiej Plewnia: W eterze jak ryba w wodzie

Bartłomiej Plewnia jest studentem II roku dziennikarstwa. Jego dziedzina studiów jest jednocześnie jego pasją, którą realizuje jako redaktor radia UJOT FM, nadającego z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.

Zanim został studentem, przez długi czas nawet nie marzył o tym, żeby studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest jedną z lepszych osób na roku. Najstarszą uczelnię w Polsce ceni zwłaszcza ze względu na renomę i poziom nauczania, a także za możliwość studiowania w Krakowie. - Prawdziwą wartość studiów na UJ poznałem dopiero po tym, jak je zacząłem. Mam wykładowców, z którymi świetnie się dogaduję i którzy są prawdziwymi specjalistami w zakresie mediów. Czuję, że jestem częścią akademickiej społeczności, to ważne – dodaje.

Obecnie większość czasu spędza w radiu UJOT FM. Prowadzi tam serwisy informacyjne oraz dwie audycje autorskie. Jedna dotyczy muzyki z gier wideo, druga zaś, z udziałem dra Jarosława Flisa, poświęcona jest komentowaniu bieżącego życia politycznego.

Na studiach uświadomiłem sobie, że moje życie to realizacja mojej wizji i jeśli będę w niej konsekwentny, mogę wiele osiągnąć.

Zapytany, który aspekt życia zmienił w nim uniwersytet, Bartek odpowiada, że poszerzył jego horyzonty. - Zawsze myślałem, że muszę podążać ścieżką wydreptaną i sprawdzoną przez innych. Na studiach uświadomiłem sobie, że moje życie to realizacja mojej wizji i jeśli będę w niej konsekwentny, mogę wiele osiągnąć. Liczy się nastawienie i kreatywność – tłumaczy.

Dziennikarstwo to jego pasja. Kiedyś myślał, że skieruje się raczej w stronę prasy drukowanej albo internetu. Kiedy jednak rozpoczął działalność w radiu, zauważył, że praca redaktora radiowego jest właśnie tym, czego szukał: godziny spędzone na przygotowywaniu audycji, serwisów informacyjnych, prowadzeniu wywiadów, czy też rozmowach na antenie nie są dla niego męczące, stanowią natomiast źródło ogromnej satysfakcji. Za każdym razem, gdy bierze mikrofon i zamienia się w reportera, czuje się jak ryba w wodzie. Każdorazowa obecność w centrum wydarzeń i praca w dynamicznej atmosferze to dla niego kolejne wyzwanie, którego z ochotą się podejmuje. Kontakt z ludźmi, zaspokajanie własnej ciekawości oraz dzielenie się wrażeniami z innymi to elementy, bez których dziś nie wyobraża sobie życia.

Radio to w dużej mierze gra zespołowa. - W UJOT FM współpracuję z mnóstwem ciekawych osób. Nie poradziłbym sobie bez moich nieocenionych współprowadzących – Piotra Białczyka i Michaliny Kaczmarek, szefów działów i innych, których nie sposób zliczyć.

Radio to w dużej mierze gra zespołowa. - W UJOT FM współpracuję z mnóstwem ciekawych osób.

Oprócz tego, swoje zainteresowania dziennikarskie Bartek realizuje pisząc artykuły dla serwisu gry-online.pl, poświęconego grom wideo, będącego jednym z najpopularniejszych portali tematycznych w Polsce. Wcześniej zarządzał własną, kilkunastoosobową redakcją tworzącą wysokiej jakości publicystykę związaną także z grami.

Z radiem związany jest bezpośrednio inny krąg jego zainteresowań – muzyka, którą zajmuje się nie tylko jako słuchacz – od około dziesięciu lat gra na pianinie, krócej na gitarze, a także śpiewa. - Amatorsko, dla siebie, ale moim bliskim jeszcze uszy, mam nadzieję, nie powiędły – śmieje się.

Na początku studiów był członkiem biura prasowego prestiżowego plebiscytu MediaTory, organizowanego przez Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa, niedawno zaś współprowadził warsztaty radiowe dla studentów innych kierunków i uczelni. Przyznaje jednak, że radio pochłonęło go w całości i na koło naukowe nie znajduje już czasu, choć projekty przez nie organizowane (np. Głębia Spojrzenia) kuszą, by napiąć jeszcze harmonogram.

Zapytany o wzór do naśladowania, wskazuje redaktora Marcina Kubata – dziennikarza radia ZET, jednego z założycieli i redaktorów prowadzących radia UJOT FM. - Zaszczepił we mnie miłość do radia. Bardzo mi pomaga w tym co robię. Za kilka lat chciałbym czerpać taką radość z tego co robię, tak jak on teraz - mówi.

Poniżej można wysłuchać fragmentu audycji prowadzonej przez Bartka.

Materiał audio

Wideogranie UJOT FM

Polecamy również
Koncert Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego

Koncert Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego

Władze UJ powołują Zespół Roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami

Władze UJ powołują Zespół Roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami

Promocje habilitacyjne w dyscyplinach: nauki fizyczne oraz astronomia

Promocje habilitacyjne w dyscyplinach: nauki fizyczne oraz astronomia

Uroczyste podsumowanie drogi naukowej prof. Krzysztofa Krajewskiego

Uroczyste podsumowanie drogi naukowej prof. Krzysztofa Krajewskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron