Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Paweł Jedynak na podium konkursu popularyzatorskiego FameLab

Paweł Jedynak na podium konkursu popularyzatorskiego FameLab

Dr Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ) zajął 3. miejsce w tegorocznej, polskiej edycji konkursu FameLab dla badaczy, którzy w fascynujący sposób opowiadają o swoich naukowych pasjach. Finał konkursu odbył się w ubiegłą sobotę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (CNK).

 

FameLab to międzynarodowy konkurs dla naukowców, którzy mają coś do powiedzenia. Stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. Polską edycję konkursu, który odbywa się pod egidą British Council w ponad 30 krajach na całym świecie, współorganizuje CNK. W ciągu 7 lat zgłosiło się do niej blisko 600 osób. Wiele z nich stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami.

Dr. Pawłowi Jedynakowi 3. miejsce zapewniła prezentacja Kupa tajemnic. Jury nagrodziło go m.in. za prezentowanie tematu w szerszym kontekście badań podstawowych i uzupełnienie tematyki przyrodniczej o perspektywę humanistyczną oraz za zaskakujący indywidualizm.

- Gdy poważny pan doktor wchodzi na scenę z papierem toaletowym, a na ekranie pojawia się wielki tytuł "Kupa tajemnic", to nie ma żadnych wątpliwości, że tematem wystąpienia będą rośliny. Te aktywne metabolicznie organizmy także produkują zbędne produkty przemiany materii i muszą się ich pozbywać, najczęściej po prostu wrzucając je do wakuoli - prywatnego kosza na śmieci każdej roślinnej komórki. Praktycznym zastosowaniem tej wiedzy jest biotechnologia zwana fitoremediacją, pozwalająca na oczyszczanie środowiska przy użyciu starannie dobranych roślin, wchłaniających i metabolizujących zanieczyszczenia. Moje wystąpienie miało na celu zwrócenie uwagi, że nawet dziwne i pozornie nie znajdujące zastosowania badania podstawowe w często zaskakujący sposób okazują się być inspiracją dla bardzo ważnych i przydatnych technologii - wyjaśnia naukowiec z WBBiB UJ, którego finałowe wystąpienie można zobaczyć w kanale YouTube.

Dr Paweł Jedynak jest asystentem w Zakładzie Fizjologii i Biochemii Roślin UJ. Pracował nad wykorzystaniem mikroglonów do utylizacji odpadów przemysłowych. Obecnie bada proces zielenienia roślin okrytonasiennych. Od lat zajmuje się popularyzacją nauki. Jak przyznaje, wiele osób namawiało go, by wziął udział w konkursie. - To oni zainspirowali mnie do wysłania zgłoszenia. Pomysł na moje nagrodzone wystąpienie zrodził się jeszcze tej samej nocy, gdy dowiedziałem się, że jestem finalistą. Z nadmiaru emocji nie mogłem zasnąć i wtedy pojawiła się myśl, by pokazać, jak "to" robią rośliny. To była iskra, z której zrodziła się moja elektryzująca i mam nadzieję zabawna prezentacja. Wbrew pozorom traktuje ona o bardzo poważnym temacie. Cieszę się, że zostałem doceniony, bo ten sukces będzie mnie napędzać do dlaszego działania - dodaje.

W 8. finale polskiej edycji konkursu rywalizowało 10 naukowców. Zwyciężyła dr hab. n. med. Ewelina Sielska-Badurek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z prezentacją Czy śpiewać każdy może?. Drugie miejsce przypadło Pawłowi Gorze z Uniwersytetu Warszawskiego, który przygotował wystąpienie Matematyka w walce z korkami.

Polecamy również
Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią

Między neuroróżnorodnością a terapią

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron