Sukces studentów UJ w konkursie IMC 2020

W dniach 25–30 lipca odbyła się 27. edycja konkursu IMC (International Mathematics Competition for University Students). Choć tegoroczny konkurs z przyczyn epidemiologicznych został zorganizowany zdalnie, wzięła w nim udział rekordowa liczba 546 uczestników z ponad 130 uniwersytetów z całego świata. Wśród nich znalazło się również siedmiu studentów z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ.

Konkurs skierowany jest do studentów pierwszego, drugiego, trzeciego bądź czwartego roku studiów, których wiek nie przekracza 23 lat. Zadania konkursowe, wybierane przez międzynarodową komisję, dotyczą problemów z zakresu algebry, analizy rzeczywistej i zespolonej, geometrii i kombinatoryki.

W konkursie wzięło udział siedmiu studentów Wydziału Matematyki i Informatyki UJ:

• Vladyslav Zveryk (nagroda pierwszego stopnia, lokata 16.–21.)
  • Jan Fornal (nagroda pierwszego stopnia, lokata 37.–52.)
  • Azur Đonlagić (nagroda pierwszego stopnia, lokata 37.–52.)
  • Anatoli Shatsila (nagroda pierwszego stopnia, lokata 55.–60.)
  • Radomił Baran (nagroda pierwszego stopnia, lokata 63.–68.)
  • Nikolay Sheshko (nagroda drugiego stopnia, lokata 118.–123.)
  • Radek Kusek (wzmianka zaszczytna, lokata 293.–312.)

Oprócz klasyfikacji indywidualnej, uczestnicy konkursu byli podzieleni na 96 drużyn. Drużyny wystawione przez Uniwersytet Jagielloński – „Jagiellonian Sharks” i „Jagiellonian University” – zajęły odpowiednio lokaty 6.–7. oraz 13.

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobyli najwyższą liczbę punktów wśród polskich uczestników konkursu, pokonując reprezentacje Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej zarówno indywidualnie, jak i drużynowo.

Udział pięciu spośród siedmiu studentów w konkursie został sfinansowany ze środków grantu „Programiści Przyszłości 4.0”. Studentami opiekowali się dr Leszek Pieniążek oraz dr Jakub Byszewski z Instytutu Matematyki UJ.

Indywidualnym zwycięzcą konkursu został Stanislav Krymskii z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego. Drużynowo zwyciężyły narodowa drużyna Izraela (234 pkt., 1. lokata) oraz drużyna Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego (233,67 pkt., 2. lokata).

Więcej informacji o konkursie, w tym pełne wyniki oraz treści i rozwiązania zadań, można znaleźć na stronie konkursu.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum