Перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Kalendarz

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

20221006

Uroczyste wręczenie stypendiów upamiętniających dwoje młodych matematyków

Дата: 06.10.2022
Час початку: 12.00
Місце: Wydział Matematyki i Informatyki UJ, ul. Łojasiewicza 6
Uroczyste wręczenie stypendiów upamiętniających dwoje młodych matematyków

W czasie tegorocznej inauguracji roku akademickiego na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zostaną przyznane stypendia upamiętniające dwoje młodych matematyków, których łączy to, że oboje stali się ofiarami brutalnej przemocy, chociaż ich śmierć dzieli niemal dokładnie ćwierć wieku.

 

Już po raz dwudziesty szósty zostanie wręczone stypendium im. Michała Jakuba Łyska, wybitnie uzdolnionego studenta V roku matematyki UJ, którego pięćdziesiąta rocznica urodzin mija w przyszłym roku, i który, wkrótce po powrocie ze stypendium na Uniwersytecie Oksfordzkim, zmarł w szpitalu 16 marca 1997 r., dwa dni wcześniej bez jakiejkolwiek przyczyny napadnięty i bestialsko pobity przez parę piętnastolatków, gdy wracał na rowerze do swojego domu. "Marsz milczenia", który przeszedł w kilka dni po jego pogrzebie przez Kraków zgromadził pięćdziesiąt tysięcy ludzi i był bodajże najliczniejszym z wielu podobnych protestów, mających miejsce w Polsce pod koniec XX wieku. W tym roku stypendium to otrzyma Piotr Pikul, doktorant wydziału.

W czasie inauguracji wręczonych zostanie też dwanaście stypendiów dla wybitnie zdolnych absolwentów szkół średnich z Ukrainy przyjętych na Wydział na studia I stopnia, a przyznanych w ramach specjalnego funduszu stypendialnego im. Julii Zdanowskiej, stanowiącego wyraz upamiętnienia młodych ukraińskich matematyków ‒ ofiar rosyjskiej agresji na ten kraj. Jedną z tych ofiar była właśnie 21-letnia Julia, medalistka Europejskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt, absolwentka matematyki komputerowej Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, nauczycielka informatyki i matematyki w ramach inicjatywy "Teach For Ukraine", która zginęła w wyniku wybuchu rosyjskiej rakiety 3 marca 2022 r. w Charkowie, pracując tam jako wolontariusz.

Więcej o:

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту