Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210128

Feminizm stosowany, czyli bunt kobiet AD 2020

Data: 28.01.2021
Czas rozpoczęcia: 18.00
Organizator: Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Feminizm stosowany, czyli bunt kobiet AD 2020

Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na wykład prof. Małgorzaty Fuszary "Feminizm stosowany, czyli bunt kobiet AD 2020", który odbędzie się w ramach cyklu "Spotkania Mistrzowskie Instytutu Socjologii UJ" - serii spotkań on-line z wybitnymi przedstawicielami życia naukowego w Polsce i na świecie.

 

"Wielotysięczne demonstracje wywołane orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego analizowane są najczęściej jako ważny ruch społeczny. Dla mnie jednak jest to przede wszystkim bunt kobiet, a najważniejszym jego elementem jest przekaz, jaki wybrzmiewa podczas tego buntu. 'Feminizm to patriotyzm' - to jedna z deklaracji padających podczas demonstracji, która wskazuje na kierunek przekazu demonstrujących. Przeciwko czemu jest ten bunt? Co możemy powiedzieć na podstawie tych demonstracji o młodym pokoleniu kobiet? Czy jesteśmy świadkami kształtowania nowej tożsamości kobiet w Polsce? Ciągle więcej jest tu pytań niż odpowiedzi, ale bliższe przejrzenie się tym demonstracjom może pozwolić na próbę skonstruowania wstępnej odpowiedzi na te pytania, które należą do najważniejszych dla przyszłości nie tylko kobiet w Polsce" - czytamy w streszczeniu wykładu prof. Małgorzaty Fuszary.

Wykład odbędzie się 28 stycznia o godz. 18.00 na platformie MsTeams:

Prof. Małgorzata Fuszara specjalizuje się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa. Współtwórczyni i kierowniczka Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspertka Rady Europy do spraw wprowadzania równości płci do głównego nurtu działań politycznych i społecznych. W latach 2014-2015 pełniła funkcję Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania.Prowadziła zajęcia z zakresu gender studies w USA (Ann Arbor) i Hiszpanii (Oniati). Jest członkinią komitetów redakcyjnych naukowych czasopism: "Signs. Journal of Women in Culture and Society", "European Journal of Women’s Studies" i of Sociology of Law w Oniati (Hiszpania), w latach 2006-2010 zarządu Research Committee on Sociology of Law. Autorka licznych prac i książek poświęconych udziałowi kobiet w polityce i życiu publicznym.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj