Відображення мережевого вмісту
Відображення мережевого вмісту
Wiadomości UJ
Wiadomości UJ

W Collegium Maius UJ odsłonięto tablicę upamiętniającą Mikołaja Kopernika
W przejściu wiodącym z ulicy Jagiellońskiej na dziedziniec najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego odsłonięto tablicę przypominającą, że w tym budynku w latach 1491-1495 studiował najsłynniejszy wychowanek naszej uczelni. Uroczystość stanowiła symboliczne zamknięcie krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Apel o wzięcie udziału w wyborach parlamentarnych
Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystosowała apel do członków społeczności akademickiej w Polsce, w którym zachęca wszystkich do udziału w nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu oraz do oddania ważnego głosu. Apel jednogłośnie poparła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Ogród Botaniczny UJ obchodzi 240-lecie swojego istnienia
Przedstawiciele 23 ogrodów botanicznych i arboretów z całej Polski, władze uczelni, miasta i instytucji związanych z ochroną środowiska zebrali się 23 września na zaproszenie pracowników i dyrektora Ogrodu Botanicznego UJ prof. Michała Węgrzyna w auli Collegium Novum UJ, aby uczestniczyć w sesji naukowej, która rozpoczyna obchody jubileuszu najstarszego ogrodu botanicznego w naszym kraju.

Naukowcy UJ opracowali nową metodę identyfikacji obiektów podwodnych
Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstaje prototyp rozwiązania, które w sposób bezpieczny dla saperów i naukowców będzie rozpoznawać zatopione materiały uznane za potencjalnie niebezpieczne. Nowy detektor określi skład chemiczny zalegających na dnie substancji za pomocą niewielkiego działa neutronowego i opracowanego systemu informatycznego. Obecnie uczelnia poszukuje partnera, z którym wprowadzi na rynek innowacyjne rozwiązanie.

Dr Anna Burzyńska uhonorowana przez Komitet Nauk o Sztuce PAN
Komitet Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe z zakresu nauk o sztuce. Laureatką w zakresie teatrologii została dr Anna Burzyńska z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka książki "Atlas anatomiczny Georga Büchnera", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Międzynarodowe czasopismo donosi o dokonaniach chemików z UJ
W czasopiśmie "Microchimica Acta" opublikowany został artykuł autorstwa członków Zespołu Analiz Środowiskowych i Biomedycznych Zakładu Chemii Analitycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Praca powstała we współpracy z Katedrą Chemii Analitycznej i Biochemii Akademii Gór oraz Katedrą Inżynierii Molekularnej Politechniki Łódzkiej. Badacze opisali w niej nowatorską metodę modyfikacji czujników elektrochemicznych z wykorzystaniem technologii PECVD.

Nagroda Grossi Cracovienses dla Instytutu Archeologii UJ
W krakowskiej siedzibie Narodowego Banku Polskiego odbyła się gala wręczenia nagród Grossi Cracovienses. Instytut Archeologii UJ, uhonorowany w kategorii edukacja, doceniony został za utrwalanie, popularyzację i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród społeczeństwa. Wręczenie nagród odbyło się w przestrzeniach Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP przy ulicy Basztowej.

Kolejne granty na pojedyncze działania z zakresu badań podstawowych
20 września Narodowe Centrum Nauki opublikowało 5. listę rankingową w konkursie Miniatura 7. Siedmioro naukowców najstarszej polskiej uczelni otrzyma finansowanie w wysokości ponad 270 tys. zł na realizację działań naukowych, takich jak badania wstępne, pilotażowe i kwerendy. Prowadzone przez nich projekty będą realizowane na wydziałach: Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii; Chemii; Filologicznym; Lekarskim oraz w Małopolskim Centrum Biotechnologii.

Maturzyści poszukują najlepszej ścieżki dalszego kształcenia
W Auditorium Maximum UJ po raz siedemnasty rozpoczął się organizowany przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy" Krakowski Salon Maturzystów, czyli wydarzenie, podczas którego przygotowująca się do egzaminu dojrzałości i rekrutacji na studia młodzież ze szkół średnich ma szansę zapoznać się z ofertą edukacyjną krakowskich uczelni.

Uniwersytet Jagielloński gospodarzem corocznej konferencji EPIP
W ubiegłym tygodniu w Krakowie odbyła się 18th Annual Conference of European Policy for Intellectual Property Association (EPIP) pt. "IP, Innovation and Technology". Organizatorem wydarzenia był EPIP, Wydział Prawa i Administracji UJ (WPiA UJ) oraz Katedra Prawa i Administracji UJ (KPWI UJ). W uroczystym otwarciu wzięli udział prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej oraz prof. Jerzy Pisuliński, dziekan WPiA UJ.

Po raz 15. wręczono Nagrodę im. Lwa Sapiehy
Tegorocznym laureatem został historyk i badacz dr Mikola Volkau. Nagroda została wręczona 15 września w Librarii Collegium Maius UJ, podczas uroczystości, której przewodziła prorektor UJ prof. Dorota Malec. Nagroda ma na celu honorowanie wybitnych zasług w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu niepodległej, demokratycznej Białorusi, uwzględniającej najlepsze tradycje historyczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Obiekty z Muzeum UJ na wawelskiej wystawie
Od 15 września na Zamku Królewskim na Wawelu można oglądać wystawę "Obraz Złotego Wieku", która ukazuje rozkwit kultury i sztuki w państwie polsko-litewskim pod panowaniem Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Wśród ponad 400 eksponatów sprowadzonych z całego świata prezentowane są także obiekty wypożyczone na wystawę z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Troje nowych profesorów belwederskich w Uniwersytecie Jagiellońskim
Prezydent Andrzej Duda nadał tytuły profesorskie 61 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki. W tym gronie znalazło się troje przedstawicieli społeczności akademickiej UJ. Reprezentują oni nauki medyczne i nauki o zdrowiu, nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki humanistyczne. Uroczystość odbyła się 12 września w Pałacu Prezydenckim.

Światowy Kongres Kopernikański przynosi dalsze owoce naukowe
12 września na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczęła się ostatnia część Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który odbywa się w 550. rocznicę urodzin światowej sławy astronoma. Jednym z jego współorganizatorów jest Uniwersytet Jagielloński. Podczas inauguracji kolejnej toruńskiej części wydarzenia podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Badań Kopernikańskich.

Chemicy z UJ publikują na łamach "Molecular Cancer"
Pracujący pod kierownictwem dr Katarzyny Magiery-Mularz zespół naukowców z Wydziału Chemii UJ wraz ze współpracownikami opisał na łamach prestiżowego periodyku naukowego "Molecular Cancer" peptyd makrocykliczny, który hamuje kluczowy dla rozwoju raka szlak PD-1/PD-L1 (programowanej śmierci komórkowej) oraz uzyskał informacje o sposobie jego oddziaływania z białkiem PD-L1.

Oddział Kliniczny Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego pod nowym adresem
Oddział Kliniczny Hematologii wraz z Oddziałem Przeszczepiania Szpiku Kostnego został przeniesiony z ulicy Kopernika 17 do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego przy ulicy Jakubowskiego 2 w Krakowie-Prokocimiu (budynek H, poziom 5.). Wraz z nim adres zmieniły również Poradnia Hematologiczna oraz Dzienny Ośrodek Leczenia. Pacjenci będą tu mieli zdecydowanie lepszą dostępność do specjalistów.

Obchody 500. rocznicy śmierci Macieja Miechowity
W Collegium Maius UJ odbyła się konferencja naukowa, której celem było upamiętnienie postaci Macieja z Miechowa – profesora i rektora Uniwersytetu Krakowskiego, który wniósł wielki wkład w rozwój polskiej nauki jako wybitny lekarz, historyk, geograf i alchemik. 8 września mija dokładnie 500 lat od jego śmierci.

45-lecie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa
Uroczyste sympozjum, inauguracja Europa Nostra Heritage Hub czy otwarcie wystawy o Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa – to tylko wybrane wydarzenia obchodów 45-lecia wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz powstania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który przyczynił się do bezprecedensowej przemiany wyglądu zabytkowego centrum i przywrócenia blasku niezliczonym obiektom.

Niezwykła operacja kardiochirurgów szpitala dziecięcego
Zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, pod kierownictwem prof. Tomasza Mroczka, przeprowadził pierwszą w Europie operację, podczas której całkowicie przebudowano serce 1,5-rocznego dziecka. Medycy porównali skomplikowany zabieg do lądowania na Księżycu.

Rozpoczęła się nowa kadencja Samorządu Studentów UJ
1 września przewodnictwo nad Samorządem objęła Magdalena Herman, studentka Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Rola ta została jej powierzona przez przedstawicieli wszystkich wydziałów oraz kierunków międzywydziałowych na posiedzeniu Uczelnianej Rady Samorządu Studentów, które odbyło się w czerwcu.