Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Profesor Paweł Valde-Nowak laureatem nagrody im. Józefa Kostrzewskiego

Profesor Paweł Valde-Nowak, wicedyrektor ds. studenckich Instytutu Archeologii UJ i kierownik Zakładu Epoki Kamienia w tym Instytucie, został laureatem prestiżowej nagrody im Józefa Kostrzewskiego za rok 2009. Nagroda ustanowiona została przez Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne (1982) i wznowiona przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich (1991). Od początku współfundatorem Nagrody jest Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu — uniwersytetu, którego współtwórcą był Patron Nagrody.

Nagrodę przyznaje jury, w skład którego wchodzą członkowie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich oraz Dyrektor Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu, za wybitne osiągnięcia badawcze (publikacje naukowe), bądź szczególnie istotne odkrycia w toku wykopalisk, a także za całokształt twórczości naukowej wyróżniającej się zakresem i skalą.

Nagroda w zasadzie obejmuje dwuletni okres działalności, jednak wyjątkowo mogą być uwzględnione dokonania z dłuższego przedziału czasowego. Nagroda może być przyznana osobie lub zespołowi autorskiemu.

Profesor Paweł Valde-Nowak został uhonorowany za to, że „w wyniku kilkunastoletnich badań wykopaliskowych odkrył pierwsze w Polsce sanktuarium jaskiniowe z paleolitu górnego, położone w Jaskini w Obłazowej na Podhalu. Rozpoznał i zinterpretował kilkanaście poziomów osadniczych w tej jaskini, z których najstarsze powstały w czasach rozwoju grup neandertalczyków. Późniejsza, bo datowana na 30 tysięcy lat p.n.e. warstwa kulturowa kultury pavlowskiej zawierała relikty niewątpliwie obrzędowego układu stworzonego przez człowieka anatomicznie współczesnego (kromaniończyka). Znalezione tu jego szczątki kostne są najstarszymi na ziemiach polskich kośćmi Homo sapiens, a odkryty w tym miejscu i dwukrotnie omawiany na łamach "Nature" inwentarz zabytkowy zyskał już światową sławę.

W ostatnich latach prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak dokonał innego odkrycia archeologicznego, które zmieniło ugruntowane poglądy na najstarsze osadnictwo pierwszych grup rolniczych w Europie środkowej. Chodzi o odkrycie na wierzchowinie Pogórza Wiśnickiego w miejscowości Łoniowa śladów potężnej budowli halowej sprzed siedmiu tysięcy lat (z neolitu), w której zachowały się dwa groby, integralnie związane z tą budowlą. Sytuacja ta odbiega od dotychczas zadokumentowanych faktów, typowych dla tej kultury. Profesorowi Pawłowi Valde-Nowakowi udało się odkryć pozostałości długiego domu, w którym zapewne pochowano osoby wyróżnione w ówczesnej społeczności, pełniące specjalne funkcje – kapłanów lub przywódców. Odkrycie to nie znajduje nawiązań w dotychczasowych wynikach badan neolitycznych grup wczesnorolniczych w skali całej Europy."

Дата опублікації: 22.06.2010
опубліковано: Leszek Śliwa

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту