перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Badania endoskopowe w Szpitalu Uniwersyteckim na miarę XXI w.

Jedną z najskuteczniejszych metod oceny stanu zdrowia dróg żółciowych i przewodów trzustkowych jest endoskopowa cholangiopankreatografia. Badanie jest wykonywane w Zakładzie Endoskopii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który dysponuje najnowocześniejszą i jednocześnie największą pracownią endoskopową w Polsce, a także w tej części Europy.

Cholangiopankreatoskopia jest doskonałym narzędziem przy ocenie zmian nowotworowych dróg żółciowych. Daje możliwość nie tylko uwidocznienia i wzrokowej oceny guza, ale także pozwala operatorowi na pobranie wycinków do oceny. Metoda wiąże się ze zdecydowanie większą czułością w porównaniu do dotychczas dokonywanego zabiegu, gdzie do obrazowania guza wykorzystywane było obrazowanie z użyciem promieni rentgenowskich.

Zabiegi cholangiopankreatografii wstecznej wykonywane są często u pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaną chorobą nowotworową, np. trzustki lub dróg żółciowych. Umożliwiają one wczesną diagnostykę nowotworów, a także dają szansę przygotowania pacjenta do ewentualnego zabiegu operacyjnego. W sytuacji, w której radykalne leczenie operacyjne nie jest już możliwe, stosowane są w leczeniu paliatywnym - poprawiającym komfort pacjenta i wpływającym na wydłużenie jego życia. Warto podkreślić, że w Zakładzie Endoskopii Szpitala Uniwersyteckiego od zeszłego roku wykonuje się zabiegi z wykorzystaniem jednorazowych duodenoskopów.

- Pomimo iż w naszej pracowni wykorzystujemy do mycia i dezynfekcji sprzętu najnowocześniejsze z dostępnych na świecie myjnie automatyczne - a cały proces obiegu endoskopów, w tym ich prawidłowego procesu czyszczenia, kontrolowany jest elektronicznie - istnieją sytuacje w których wykorzystanie endoskopu jednorazowego może być jedyną, całkowicie bezpieczną dla pacjenta i personelu opcją. Można je stosować na przykład u pacjentów z chorobami prionowymi - tłumaczy dr hab. Michał Kukla, kierownik Zakładu Endoskopii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Przyrząd wprowadzany jest do dróg żółciowych, a następnie dzięki miniaturowej kamerze, daje możliwość zobrazowania wnętrza dróg oraz wykonania zabiegów, tj. ultradźwiękowe kruszenie złogów w drogach żółciowych. Nowoczesne zabiegi endoskopowe są także alternatywą dla pacjentów z kamicą przewodową, którzy do tej pory musieli mieć przeprowadzany zabieg operacyjny, co wiązało się z ryzykiem powikłań i dłuższym powrotem do zdrowia.

рекомендовано
Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK