перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Nie żyje Lonny Glaser - wielka przyjaciółka Polski i UJ

16 marca w Wiedniu zmarła Lonny Glaser - doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizatorka pomocy materialnej dla Polaków w czasach stanu wojennego, założycielka fundacji Janineum, która przez kilkadziesiąt lat wspierała ludzi kultury i nauki, w szczególności zaś pracowników UJ.

Lonny Glaser urodziła się 18 stycznia 1925 r. w Bielsku-Białej, w majątku swoich dziadków. Jej rodzice mieszkali w Wiedniu, gdzie w 1945 r. zamieszkała także Lonny. W 1957 r. postanowiła założyć Instytut, który od 1975 r. nosił nazwę Janineum.

Założona przez Lonnę Glase organizacja umożliwiała przez lata intelektualistom zza żelaznej kurtyny utrzymywać kontakty z zachodnim światem nauki i kultury. Byli stypendyści z naszego kraju podkreślają, że w dużej mierze dzięki staraniom Lonny Glaser polska kultura i nauka nigdy nie zostały wyrzucone poza nawias kultury zachodniej, nigdy nie uległy odczuwalnej izolacji. Z pomocy oferowanej przez Janineum skorzystało ponad 6 tys. stypendystów z 27 krajów, z których aż 90 proc. pochodziło z Polski.

W 50-letniej historii Instytut prowadził też pracę charytatywną. W latach 1964-74 sprawował opiekę nad byłymi więźniami obozów koncentracyjnych, w latach 1980-84 sprowadził do Polski 94 transporty pomocy humanitarnej i leków, często nieosiągalnych w naszym kraju.

Za swoje ogromne zasługi dla Polski Lonny Glaser odznaczona została w 1993 r. przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Uniwersytet Jagielloński w 1991 roku wyróżnił Lonny Glaser medalem Merentibus, a w 2008 roku tytułem doktora honoris causa.

рекомендовано
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum