перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Zmarł Adam Zagajewski - wybitny poeta i pisarz

Adam Zagajewski - poeta, prozaik, eseista, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, były student Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor honoris causa naszej uczelni zmarł 21 marca w Krakowie. Miał 75 lat.

Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 r. we Lwowie. W latach 1963-1970 studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadził zajęcia z filozofii jako asystent uczelniany, pracował w redakcjach czasopism "Student" i "Odra", szybko zdobył sławę czołowego poety swojej generacji - pokolenia '68 zwanego krakowską Nową Falą. Artystycznie wywodził się z programu krakowskiej grupy "Teraz".

Po podpisaniu "listu pięćdziesięciu dziewięciu" w 1975 roku został objęty zakazem druku. W latach siedemdziesiątych był związany z niezależnym ruchem literackim, od 1982 roku mieszkał w Paryżu, w 2002 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Krakowie.

Członek redakcji "Zeszytów Literackich". Laureat nagrody Vilenica w 1996 roku i Nagrody Adenauera w 2002 oraz Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004 r.).

Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadził gościnne warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym.

14 grudnia 2012 roku uhonorowany został tytułem doktora honoris causa UJ. Wyróżnienie przyznano mu m.in. za dokonania w dziedzinie poezji wyrażającej niepowtarzalne jednostkowe doświadczenie i to, co uniwersalne oraz za konsekwentne dążenie w działalności twórczej do zachowania równowagi między wolnością samotnej jednostki, a wolnością społeczną i zbiorową solidarnością.

- Twórczość poetycka i eseistyczna Adama Zagajewskiego od ponad czterech dekad towarzyszy, czasem z bliska, czasem z daleka, losom społeczeństwa polskiego. W latach studenckich poeta razem ze swoimi rówieśnikami przeciwstawił się ograniczeniom wolności, zwłaszcza wolności słowa. Adam Zagajewski, laureat wielu międzynarodowych nagród, od lat reprezentuje kulturę polską, a zwłaszcza polską poezję. W Stanach Zjednoczonych, gdzie wykłada, tworzy pomosty między literaturą polską i obcą. Wielokrotnie organizował też w Krakowie polsko-amerykańskie spotkania poetów - tak postać poety opisała wówczas w laudacji prof. Anna Czabanowska-Wróbel z Wydziału Polonistyki UJ.

рекомендовано
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum