перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

SOLARIS z umową na najważniejszy element nowej linii badawczej

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS poinformowało, że dla linii Solaris Advanced IR Beamline - SOLAIR podpisano umowę na zaprojektowanie, wykonanie oraz dostawę zmodyfikowanej komory próżniowej VK1 oraz pierwszego lustra M1. Wykonawcą będzie firma FMB Berlin. Aparatura umożliwi wykorzystanie w badaniach materiałowych promieniowania podczerwonego w bardzo szerokim zakresie - od bliskiej do dalekiej podczerwieni.

Lustro M1 stanowi pierwszą część front endu linii SOLAIR, która posłuży do wydzielenia promieniowania podczerwonego z promieniowania synchrotronowego poza komorę próżniową VK1, w której biegnie wiązka elektronów. Będzie ono znajdowało się wewnątrz odpowiednio zaprojektowanej komory próżniowej VK1, co umożliwi zbliżenie lustra do wiązki elektronów. Precyzyjna manipulacja lustrem będzie możliwa za pomocą specyficznego mechanizmu. Aby zapobiec jego zniszczeniu przez promieniowanie o wysokich energiach, będzie ono wyposażone w odpowiednią szczelinę oraz termopary pozwalające na pomiar temperatury. Dostawa oraz instalacja komory VK1 wraz z lustrem M1 planowana jest na koniec roku.

Kolejnymi zamawianymi elementami linii będą również lustra (M2 - M6 wraz z komorami próżniowymi), które tym razem posłużą do skupienia oraz wyprowadzania wiązki promieniowania podczerwonego poza ścianę, w której pracuje akcelerator kołowy.

Więcej informacji na temat linii SOLAIR oraz szczegółowe informacje dotyczące lustra M1 są dostępne na stronie synchrotron.uj.edu.pl.

рекомендовано
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>