перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

W krakowskiej Tauron Arenie powstanie masowy punkt szczepień

W kolejnych tygodniach do Polski dotrą duże ilości szczepionek przeciwko COVID-19, co powinno znacznie przyspieszyć proces szczepień. W Tauron Arenie powstanie duży punkt do szczepień populacyjnych, w którym dziennie będzie mogło być podawanych nawet 2 tys. dawek. Kluczowe znaczenie w tych działaniach odegra Szpital Uniwersytecki w Krakowie (SU).

Jak podał Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, w regionie zostało wykonanych blisko 0,5 mln szczepień, co jest 5. wynikiem w Polsce. W związku z planowanym zwiększeniem liczby dostaw szczepionek konieczne jest rozbudowanie potencjału małopolskich punków szczepień. Krakowska Tauron Arena jest doskonałym obiektem, którego kubatura pozwoli uruchomić masowy punkt szczepień, a tym samym znacząco zwiększyć liczbę osób zaszczepionych. Władze województwa liczą, że Kraków będzie pierwszym dużym miastem wojewódzkim masowo zaszczepionym. To pozwoli szybciej odbudować jego potencjał turystyczny.

Kluczowe znaczenie odegra w tych działaniach SU. To ta placówka była pierwszą w Małopolsce, w której wykonane zostało szczepienie przeciw SARS-CoV-2. Teraz szpital podejmie się zadania utworzenia masowego punktu szczepień - o potencjale, który pozwoli szczepić możliwie największą liczbę osób.

- Tauron Arena ma być pewnego rodzaju elementem synergii. Przeniesiemy dwa punkty szczepień, które dotychczas funkcjonowały w szpitalu tymczasowym na ul. Jakubowskiego po to, żeby utworzyć jeden jeszcze większy, o większym potencjale, rozbudowując go o kilka dodatkowych gabinetów. Myślę, że w ciągu około tygodnia, maksymalnie do dwóch tygodni, biorąc pod uwagę jeszcze to, że po drodze mamy okres świąteczny, zorganizujemy tutaj zaplecze, które pozwoli z jednej strony zacząć szczepić masowo, ale także to co jest dla mnie najważniejsze - zacząć szczepić w sposób bezpieczny - mówi dyrektor SU Marcin Jędrychowski.

Wczoraj w Małopolsce potwierdzono 1525 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 520 w samym Krakowie. W regionie jest jeszcze wolnych ok. 1000 łóżek covidowych i 38 respiratorów.

рекомендовано
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>