перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Tydzień ulgi dla uczniów w tysiącach szkół w Polsce

Tydzień ulgi dla uczniów w tysiącach szkół w Polsce

Blisko dwa tysiące szkół z całej Polski przystąpiło do zorganizowanej przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego kampanii "Tydzień ulgi", której celem było zadbanie o dobrostan psychiczny uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek poprzez podarowanie im po powrocie do nauki stacjonarnej tygodnia bez sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych.

- Zachęcaliśmy nauczycieli, aby tydzień powrotu uczniów do szkół odbył się bez klasówek, zadań domowych i sprawdzania zeszytów – mówi prof. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, która wspólnie z prof. Magdaleną Śmieją była pomysłodawczynią akcji, której zamierzeniem było obniżenie stresu związanego z powrotem dzieci do szkół po miesiącach nauki zdalnej.

- Psychologia dostarcza wielu twardych dowodów na to, że nauka w stresie jest nieskuteczna, a przeciążenie obowiązkami znacząco pogarsza kondycję psychiczną dzieci i młodzieży. Jestem też mamą i – podobnie jak wielu rodziców – widziałam, jak trudnym doświadczeniem były dla dzieci izolacja oraz nauka zdalna. Stąd pomysł, aby namówić szkoły na tydzień ulgi – wyjaśnia prof. Magdalena Śmieja.

Inicjatorki "Tygodnia ulgi" podkreślają, że zależało im, aby kampania przyniosła uczniom realną, natychmiastową ulgę w stresie, zmiast mieć, jak to często bywa, jedynie charakter informacyjny.

Polska pokryta serduszkami

- Skala odzewu była dla nas wielkim zaskoczeniem. Potwierdziła się jednak słuszność naszej diagnozy – mówi prof. Gruszka-Gosiewska. "Tydzień ulgi" zorganizowały szkoły z bardzo różnych miejsc – wsi, małych i średnich miejscowości i dużych miast. Instytut Psychologii UJ oznaczał je ikoną serduszka na specjalnej mapie dostępnej online, na której cała Polska pokryta jest teraz gęsto serduszkami.

Kampanii sprzyjały także najróżniejsze ogólnopolskie media - tak różne jak choćby TVN i Radio Maryja – dzięki nim informacja o "Tygodniu" dotarła w najodleglejsze zakątki Polski.

Jako pierwsza zgłosiła się Szkoła Podstawowa w Obrubnikach (podlaskie), a najodleglejsza zgłoszona placówka to Szkoła Podstawowa w Gibach. Wszystkie szkoły chciały ulgi dla swoich uczniów – ogólne, integracyjne, technika odzieżowe i pszczelarskie, katolickie, publiczne i społeczne. Placówki miały wiele dodatkowych pomysłów, jak powitać dzieci i młodzież po długiej rozłące.

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem talentu i dystansu nauczycieli i nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrołęce, którzy nagrali belferski rap – mówi prof. Gruszka–Gosiewska. Klip można obejrzeć online. Profesorka dodaje też, że szczególnie cieszy ją, że "Tydzień ulgi" organizowany był w bardzo wielu szkołach na wschodzie Polski, regionie często pomijanym przez kampanie społeczne.

Narzędzia do radzenia sobie ze stresem

Akcja dla szkół to jedynie część działań podjętych przez Instytut Psychologii UJ. Wspólnie z Młodzieżową Radą Krakowa oraz Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ Instytut przygotował specjalną konferencję poświęconą konsekwencjom pandemii COVID-19 dla zdrowia psychicznego i edukacji dzieci i młodzieży. Podczas konferencji, którą otworzyła prof. Małgorzata Kossowska (Instytut Psychologii UJ), omawiano także profilaktykę depresji wśród młodych.

- Wykłady skierowane były wprost do młodzieży. Zależało nam, aby choć w minimalnym stopniu przekazać im narzędzia pozwalające odnaleźć się w tej trudnej sytuacji oraz zadbać o własne samopoczucie – wyjaśnia prof. Gruszka-Gosiewska.

Pokonferencyjne materiały edukacyjne zostały wysłane do wszystkich szkół uczestniczących w akcji oraz udostępnione na stronie "Tygodnia ulgi".

Uniwersytet to także troska

- Misją uniwersytetu jest nie tylko kształcenie, prowadzenie badań naukowych i zaszczepianie obywatelskiej dojrzałości. Etos uniwersytecki to także troska i odpowiedzialność społeczna. Przejawia się on w działaniach takich jak kampania "Tydzień ulgi", która wymiernie wsparła dzieci i młodzież w tym wyjątkowo trudnym dla nich momencie. Przez tydzień byliśmy także jako uczelnia symbolicznie obecni w 2 tysiącach polskich szkół. Mam głęboką nadzieję, że wiele ich absolwentek i absolwentów za jakiś czas spotkamy na naszej Almae Matris – podsumował akcję rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel.

рекомендовано
Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту