перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Rektorzy Coimbra Group dyskutują nad transformacjami w szkolnictwie wyższym

Rektorzy uczelni zrzeszony w ramach sieci Coimbra Group przeprowadzili debatę on-line poświęconą przyszłości szkolnictwa wyższego w Europie. Zorganizowane 17 czerwca zamknięte spotkanie było uzupełnieniem corocznego zgromadzenia generalnego Coimbra Group. Uniwersytet Jagielloński reprezentowali rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec.

Jak można przeczytać na stronie organizatorów, tegoroczna edycja konferencji miała za cel opracowanie ram teoretycznych zarządzania wielopoziomowego w obszarze badań i edukacji oraz przyjrzenie się roli ONZ, instytucji europejskich, sieci uniwersyteckich, organizacji studenckich i samych uniwersytetów w procesie zwiększania ich efektywności, odpowiedzialności i inkluzywności.

Konferencja została zwieńczona zgromadzeniem generalnym, które poświęcone było dyskusji nad konceptami takimi jak zarządzanie wielopoziomowe i zrównoważony rozwój uniwersytetu. W jego skład weszły spotkania oraz prelekcje z udziałem przedstawicieli europejskiego korpusu dyplomatycznego, UE, ONZ oraz uniwersytetów europejskich. Każdego roku organizacją zgromadzenia zajmuje się jedna z uczelni członkowskich – w tym roku był to Uniwersytet Karola w Pradze. Uniwersytet Jagielloński był gospodarzem zgromadzenia w roku 2019.

Zamknięte spotkanie rektorów uczelni, noszące tytuł The Higher Education Transformation Agenda, rozpoczęło się od słowa wstępnego honorowej przewodniczącej Coimbra Group prof. Anne Fraïsse oraz prof. Ludovica Thilly’ego, przewodniczącego rady wykonawczej tej organizacji. W trakcie spotkania zorganizowana została również prezentacja przedstawiona przez Vanessę Debiais-Sainton i Apostolię Karamali z Komisji Europejskiej. Jego uczestnicy dyskutowali o przyszłości uniwersytetów europejskich w świecie postpandemicznym oraz zmianach, jakie należy wprowadzać, by uczelnie mogły lepiej radzić sobie ze współczesnymi wyzwaniami.

рекомендовано
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO