перейти до основного змісту

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Wiadomości

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Otwarcie konferencji "Pionierzy krakowskiej afrykanistyki: Roman Stopa"

Otwarcie konferencji "Pionierzy krakowskiej afrykanistyki: Roman Stopa"

13 maja 2015 o godzinie 11.30 w sali im. M. Bobrzyńskiego Collegium Maius UJ odbyło się otwarcie konferencji „Pionierzy krakowskiej afrykanistyki: Roman Stopa", połączone z inauguracją działalności Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych, międzywydziałowej jednostki Uniwersytetu Jagiellońskiego, której celem będzie dyskusja nad różnymi aspektami współczesnych badań afrykanistycznych w nawiązaniu do krakowskich tradycji w tej dziedzinie. Wśród zaproszonych gości i uczestników konferencji znaleźli się wybitni uczeni z Polski i zagranicy oraz studenci, doktoranci i pracownicy UJ.

Konferencję otworzył prof. Andrzej Mania, prorektor UJ ds. dydaktyki. W swoim wystąpieniu podkreślił, że otwarcie tego wydarzenia stanowi dla niego szczególną okazję, by uczcić zarówno wybitnego uczonego, związanego przez całe swoje życie z Uniwersytetem Jagiellońskim, a także ideę i wolę współpracy interdyscyplinarnej, będącej najefektywniejszą metodą prowadzenia badań we współczesnym środowisku akademickim. Dodał również, że zadaniem społeczności akademickiej jest zrozumienie świata i przekazanie wiedzy przyszłym pokoleniom.

W roku 2015 przypada 120. rocznica urodzin oraz 20. rocznica śmierci wybitnego polskiego językoznawcy i afrykanisty, specjalisty w zakresie języków mlaskowych – profesora Romana Stopy, związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim, na którym wykładał języki afrykańskie, m.in. suahili, hausa, ewe, a także języki Buszmenów i Hotentotów.

Przez wiele lat profesor Stopa, prowadził badania językoznawcze w Afryce południowo-zachodniej. Był on również wykładowcą muzykologii porównawczej Afryki. Profesor Roman Stopa jest autorem licznych prac naukowych i popularnonaukowych, w tym m.in.: „Studies in African languages: (essays on phonetics, semiotics and meaning)"; „The evolution of click sounds in some African languages"; „Powstanie mowy ludzkiej w oświetleniu antropologii i językoznawstwa"; „Teksty hotentockie (Hai-/omn i nama) = Hai/omn- und Namtexte"; „Mali ludzie z pustyni i puszczy".

фотогалерея

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту