перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Doktorant z UJ z nagrodą w konkursie "Mój doktorat w 180 sekund"

Maciej Bukowski z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem nagrody publiczności w krajowym etapie polskiej edycji konkursu "Ma Thèse en 180 Secondes" (Mój doktorat w 180 sekund), w którym 13 doktorantek i doktorantów z 11 uczelni i ośrodków badawczych z całej Polski miało możliwość przedstawić swoją pracę naukową w formie filmu wideo, po francusku i w nie więcej niż trzy minuty.

Konkurs organizowany jest od 2012 roku i odbywa się dziś w blisko 30 krajach. Jego polska edycja, która w tym roku ma swoją trzecią odsłonę, ponownie odbyła się online.

Konkurs to propozycja dla doktorantów reprezentujących wszystkie dziedziny nauki: od matematyki przez biologię czy architekturę, aż po literaturę. Dziki niemu mają oni okazję do zaprezentowania swojej pracy naukowej szerokiej publiczności, tłumacząc skomplikowane zagadnienie w prosty sposób. Na swój występ w języku francuskim uczestnicy mieli jedynie 3 minuty. Podczas swojej prezentacji mogli posługiwać się tylko jednym slajdem. Zwycięzcą konkursie zostaje uczestnik, który zaprezentuje swoją pracę w najbardziej zrozumiały i przekonujący. Nagrodą w konkursie jest m.in. stypendium rządu francuskiego na pobyt badawczy we Francji.

Wyniki rozgrywek krajowych zostały ogłoszone 19 marca 2021 r., w trakcie miesiąca frankofonii.

Nagrodę publiczności, przyznawaną zwycięzcy głosowania internetowego, zdobył Maciej Bukowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaprezentował swoją pracę zatytułowaną "Zmiany klimatyczne jako czynnik rónowagi w rywalizacji mocarstw - Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin" (Le changement climatique comme facteur d'équilibre dans la compétition des grandes puissances entre l'Union Européenne, les Etats-Unis et la Chine), pisaną pod kierunkiem prof. Tomasza Młynarskiego.

W maju na Uniwersytecie Jagiellońskim zaplanowano finał konkursu dla Europy Środkowej, którego zwycięzca wystąpi jesienią tego roku w międzynarodowym finale w Paryżu.

Współorganizatorami konkursu są: Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego, Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich „Plejada”, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Francuski w Polsce. Partnerzy wydarzenia: Ambasada Francji w Polsce, Polska Akademia Nauk oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

рекомендовано
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego