Lista wiadomości

Eksperci PAN: Wzmocnijmy służbę zdrowia i zainwestujmy w naukę

23.03.2021
Aby poradzić sobie z pandemią, potrzebne są silne instytucje ochrony zdrowia, niezależne instytucje gromadzenia i analizowania danych o zagrożeniach epidemicznych oraz inwestycje w naukę i edukację. Wzmacniajmy solidarne społeczeństwo, którego członkowie przestrzegają norm bezpiecznego zachowania, współpracują ze sobą i działają dla dobra publicznego - pisze w stanowisku zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
więcej o Eksperci PAN: Wzmocnijmy służbę zdrowia i zainwestujmy w naukę
SOLARIS z umową na najważniejszy element nowej linii badawczej

23.03.2021
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS poinformowało, że dla linii Solaris Advanced IR Beamline - SOLAIR podpisano umowę na zaprojektowanie, wykonanie oraz dostawę zmodyfikowanej komory próżniowej VK1 oraz pierwszego lustra M1. Wykonawcą będzie firma FMB Berlin. Aparatura umożliwi wykorzystanie w badaniach materiałowych promieniowania podczerwonego w bardzo szerokim zakresie - od bliskiej do dalekiej podczerwieni.
więcej o SOLARIS z umową na najważniejszy element nowej linii badawczej
Zidentyfikowano substancję hamującą replikację wirusa SARS-CoV-2

23.03.2021
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, w ścisłej współpracy z Instytutem Helmholtza w Monachium, zidentyfikowali małocząsteczkowy, wysoce specyficzny inhibitor jednego z enzymów koronawirusów, który jest niezbędny do replikacji i namnażania się wirusów. Lek ten jest zarejestrowany m.in. w Brazylii, gdzie sprzedawany jest jako tani i ogólnodostępny medykament EMS Cystex do stosowania w zakażeniach dróg moczowych.
więcej o Zidentyfikowano substancję hamującą replikację wirusa SARS-CoV-2
Prof. Andrzej Matyja: Wkraczamy w stan klęski żywiołowej

22.03.2021
Jesteśmy w tej chwili w sytuacji bez wyjścia. Fala pandemiczna jest tak wysoka, że konieczne są restrykcyjne działania mające na celu zmniejszenie liczby zakażeń. Ludzie zarażają się wirusem w kontakcie bezpośrednim. Lockdown ma spowodować ich zmniejszenie, a więc niewychodzenie z domu - mówi prof. Andrzej Matyja, kierownik II Katedry Chirurgii Ogólnej UJ CM i prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
więcej o Prof. Andrzej Matyja: Wkraczamy w stan klęski żywiołowej
Zmarł Adam Zagajewski - wybitny poeta i pisarz

21.03.2021
Adam Zagajewski - poeta, prozaik, eseista, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, były student Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor honoris causa naszej uczelni zmarł 21 marca w Krakowie. Miał 75 lat.
więcej o Zmarł Adam Zagajewski - wybitny poeta i pisarz