Lista wiadomości

Nie żyje Lonny Glaser - wielka przyjaciółka Polski i UJ

17.03.2021
16 marca w Wiedniu zmarła Lonny Glaser - doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizatorka pomocy materialnej dla Polaków w czasach stanu wojennego, założycielka fundacji Janineum, która przez kilkadziesiąt lat wspierała ludzi kultury i nauki, w szczególności zaś pracowników UJ.
więcej o Nie żyje Lonny Glaser - wielka przyjaciółka Polski i UJ
Skomercjalizowany kandydat na lek. Badania prowadzono w UJ CM

17.03.2021
Technologia, która ma pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych, to efekt wieloletniej współpracy badawczej firmy Adamed, zespołu naukowców z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Kandydat na lek został skomercjalizowany przez Adamed Pharma na rzecz amerykańskiej firmy Acadia Pharmaceuticals.
więcej o Skomercjalizowany kandydat na lek. Badania prowadzono w UJ CM
Badania endoskopowe w Szpitalu Uniwersyteckim na miarę XXI w.

17.03.2021
Jedną z najskuteczniejszych metod oceny stanu zdrowia dróg żółciowych i przewodów trzustkowych jest endoskopowa cholangiopankreatografia. Badanie jest wykonywane w Zakładzie Endoskopii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który dysponuje najnowocześniejszą i jednocześnie największą pracownią endoskopową w Polsce, a także w tej części Europy.
więcej o Badania endoskopowe w Szpitalu Uniwersyteckim na miarę XXI w.
Chińczycy przeprowadzili zdalne eksperymenty na synchrotronie

17.03.2021
Na linii UARPES w Narodowych Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie użytkownicy z zagranicy mają możliwość wykonywania pomiarów zdalnych, korzystając z automatyzacji linii oraz pomocy opiekunów tej infrastruktury. Takie rozwiązania zostały ostatnio pomyślnie przetestowane przez użytkowników z Chin.
więcej o Chińczycy przeprowadzili zdalne eksperymenty na synchrotronie
Pierwszy numer miesięcznika "Konteksty". Już dostępny online

16.03.2021
Czasopismo wydawane jest przez Koło Naukowe Publicystyki Politycznej UJ. W premierowym wydaniu przedstawiona została sytuacja "czwartej władzy", analizowana z różnych punktów widzenia i w różnych zakątkach świata. Można w nim przeczytać m.in. o proteście "Media bez wyboru", sprawie koncesji TVN24 czy stanie mediów w Słowenii, na Białorusi i w Ameryce Południowej.
więcej o Pierwszy numer miesięcznika "Konteksty". Już dostępny online