Katarzyna Jedlińska przewodniczącą Samorządu Studentów UJ

Katarzyna Jedlińska, studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ), została nową przewodniczącą Samorządu Studentów UJ na kadencję 2021-2023. Pełnienie obowiązków rozpocznie 1 września br. Zastąpi na tym stanowisku Marcelinę Kościołek.

Stanie na straży praw studenta, przyznawanie miejsc w akademikach, dbanie o jakość kształcenia, opiniowanie aktów prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego, współtworzenie regulaminu studiów, szerzenie kultury studenckiej i promowanie mobilności - to główne zadania Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aby zostać przewodniczącym tej organizacji, należy być studentem najstarszej polskiej uczelni i zebrać 200 podpisów żaków popierających jego kandydaturę̨. Przewodniczący wchodzi z urzędu w skład Rady Uczelni UJ.

30 czerwca w Auditorium Maximum odbyło się posiedzenie Uczelnianej Rady Samorządu Studentów UJ kadencji 2021-2023. W wyniku głosowania na stanowisko przewodniczącej tej organizacji wybrano studentkę prawa Katarzynę Jedlińską, którą, jak przyznaje, skłoniły do kandydowania 2 powody - głowa pełna wielu nowych pomysłów oraz dotychczasowe doświadczenie, które pozwoli jej sprawnie i efektywnie te pomysły wprowadzać.

Katarzyna Jedlińska od początku studiów angażowała się w szeroko rozumianą działalność studencką. Podejmowała aktywności na wielu szczeblach i płaszczyznach, począwszy od działalności w kołach naukowych, przez współpracę z Wydziałową Radą Samorządu Studentów WPiA UJ, aż po poziom centralny Samorządu Studentów UJ, co pozwoliło je nabyć cenne doświadczenie i szeroką perspektywę. W celu efektywniejszego wsparcia studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zaangażowała się również w prace biura Rzecznika Praw Studenta działającego przy Parlamencie Studentów RP, gdzie rozwiązywała problemy studentów z całej Polski.

- Samorząd Studentów UJ potrzebuje dobrego skoordynowania pracy i skutecznej realizacji zadań. Powinien być dostępny dla wszystkich, którzy nas potrzebują i którzy chcą działać. Wiem, że potrafię zbudować zespół osób, które będą w stanie ustalać priorytety, nie zapominając przy tym o sprawach pozornie mniejszej wagi. Ostatnie miesiące były trudne dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, Samorządu Studentów UJ i każdego z nas. Pandemia postawiła przed nami nowe, nieoczekiwane wyzwania. Moim celem jest sprostanie wszystkim trudnościom, z którymi przyjdzie nam się mierzyć oraz powrót do poziomu działalności sprzed pandemii i dalszy rozwój wszelkich inicjatyw studenckich, zarówno kulturalnych, edukacyjnych, jak i związanych ze wsparciem wspólnoty studenckiej naszej uczelni. Przede wszystkim jednak planuję skutecznie reprezentować interesy naszej społeczności przed władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby wszyscy studenci czuli się na uniwersytecie bezpiecznie, w pełni swobodnie oraz mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pasji - zapowiadała przed wyborami Katarzyna Jedlińska.

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?