Wizyta młodych ludzi z całego świata w ramach projektu "Pociąg Pamięci"

3 września w auli Collegium Novum odbyło się spotkanie w ramach międzynarodowego projektu "Pociąg Pamięci" (Le Train des Mémoires - fr.), którego celem jest upamiętnienie Holokaustu. Tym razem zostało zorganizowane zostało przez Zgromadzenie Parlamentarne Frankofonii - Assemblée Parlementaire de la Francophonie (APF) pod hasłem "Pamięć o przeszłości w przestrzeni frankfońskiej oraz przekazywanie pamięci przyszłym pokoleniom".

Uczestnicy projektu przyjechali pociągiem z Berlina, aby odwiedzić obóz i muzeum w Auschwitz-Birkenau oraz Fabrykę Oskara Schindlera w Krakowie, a następnie przedstawić wyniki pracy związanej z kategorią pamięci (wywiady, nagrania, filmy), prowadzonej od pod opieką dwóch ekspertów.

Przed rozpoczęciem warsztatów i prezentacji gości z APF przyjęła na nieformalnym spotkaniu prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej UJ prof. Dorota Malec. Następnie powitała uczestników konferencji. Głos zabrali także Jacques Krabal, sekretarz generalny APF, i prof. Wacław Rapak, dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej UJ. W wystąpieniach zwracano uwagę na istotną rolę, jaką pełnią „posłańcy pamięci”, którymi są zaproszeni do projektu młodzi ludzie.

Całość wydarzenia została opatrzona intermediami muzycznymi w wykonaniu sopranistki Małgorzaty Dębowskiej i pianistki Anny Gui, a moderatorem dyskusji był Fatmir Leci, radca do spraw regionu Europa i sieci kobiet parlamentarzystek w APF.

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO