Ambasador Niemiec z wizytą na najstarszej uczelni w Polsce

28 października na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł ambasador Niemiec w Polsce dr Arndt Freytag von Loringhoven wraz z małżonką. Program wizyty obejmował spotkanie z władzami Uniwersytetu oraz zwiedzanie Muzeum UJ Collegium Maius. Dyplomatę przyjął w Collegium Novum rektor UJ prof. Jacek Popiel.

W trakcie spotkania poruszono zagadnienia dotyczące współpracy UJ z niemieckimi uczelniami i ośrodkami badawczo-naukowymi (podkreślając zwłaszcza międzynarodową działalność Laboratorium Maksa Plancka  w MCB UJ) i wymiany studenckiej odbywającej się między UJ a uczelniami niemieckimi (realizowanych m.in. w ramach programu Erasmus). Uniwersytety niemieckie cieszą się największym – tuż po uniwersytetach hiszpańskich i włoskich – zainteresowaniem wśród studentów UJ. Tematem rozmowy były również osiągnięcia Szkoły Prawa Niemieckiego  działającej w UJ,  współpracy w ramach sieci UNA Europa (UJ ceni sobie wysoko przedsięwzięcia realizowane wraz ze wspólnotą Freie Universität Berlin).

Ambasador mówił o ogromnym znaczeniu programów umożliwiających współpracę uczelni z krajów europejskich, przywołując przy tej okazji własne doświadczenia z czasów studiów na Uniwersytecie Oksfordzkim. Podczas spotkania  mowa była także o zmianach, które mogą potencjalnie dotknąć programy wymiany studenckiej w związku z Brexitem i programach pomocowych i stypendialnych tworzonych z myślą o studentach i pracownikach naukowych ze Wschodu,  w ramach których mogą studiować i pracować osoby m.in. z Ukrainy i Białorusi.

Dr Arndt Freytag von Loringhoven (urodzony w 1956 roku w Monachium) jest od września 2020 r. ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec, reprezentującym zarazem Prezydenta Federalnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zadaniem jest utrzymywanie ścisłych kontaktów z rządem polskim oraz przedstawicielami tutejszego świata kultury i biznesu. Jako ambasador dba o dalsze pogłębianie stosunków polsko-niemieckich. Poprzednio pełnił służbę m.in. jako zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. Wywiadu i Bezpieczeństwa, ambasador Niemiec w Republice Czeskiej oraz pełnomocnik do spraw zasadniczych Unii Europejskiej w niemieckim MSZ.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS