Profesor Wojciech Cyrul kandydatem na dyrektora USD

3 listopada 2021 roku odbyło się posiedzenie komisji powołanej do przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (USD). Kandydatem wskazanym przez komisję konkursową został dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ. Nominację musi zatwierdzić prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki.

Czworo kandydatów, którzy przystąpili do konkursu, złożyło kompletne aplikacje, a także spełniło warunki formalne przewidziane w ustawie o działalności leczniczej oraz stosownym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Dwie kandydatury nie były rozpatrywane przez komisję z uwagi na brak złożenia kompletnych ofert, tj. dokumentów potwierdzających kwalifikacje do objęcia stanowiska.

Dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz innych międzynarodowych uczelni. Posiada stopień doktora habilitowanego. Aktualnie zatrudniony jest na stanowisku profesora na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Pełni także funkcję kierownika studiów doktoranckich. Członek Rady Nadzorczej Jagiellońskiego Centrum Innowacji, założyciel i organizator Centrum Badań Klinicznych, którego przez klika lat był dyrektorem naczelnym. Piastował także funkcje zarządcze w spółkach sektora medycznego.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największa placówka pediatryczna na południu Polski. Celem jego działalności jest ratowanie życia i zdrowia dzieci już od pierwszych dni życia, aż do ukończenia 18. roku życia. Szpital działa we wszystkich dziecięcych specjalnościach pediatrycznych i chirurgicznych, dzięki czemu zapewnia największą kompleksowość leczenia. Placówka dysponuje również pełnym spektrum możliwości diagnostycznych i rehabilitacyjnych. Łącznie w USD funkcjonują 22 oddziały i 32 specjalistyczne poradnie. Szpital dysponuje ponad 400 łóżkami.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie stanowi również bazę dydaktyczną i badawczą dla Instytutu Pediatrii Wydziału Lekarskiego UJ CM, w którym odbywa się proces kształcenia przyszłej kadry medycznej. Prowadzi także liczne badania naukowe.

Ze względu na trudną sytuację ekonomiczno-finansową placówki, a także pogłębiające się problemy kadrowe, początkiem października br. rezygnację ze stanowiska dyrektora USD złożył prof. Krzysztof Fyderek.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum