Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Profesor Julian Kornhauser odebrał Nagrodę Orła Jana Karskiego

Profesor Julian Kornhauser odebrał Nagrodę Orła Jana Karskiego

Ustanowioną w 2000 roku przez Jana Karskiego Nagrodę przyznaje się tym, którzy „godnie nad Polską potrafią się zafrasować". Profesor został uhonorowany "za literackie zmagania o mądrzejsza Polskę".

Aulę Collegium Novum UJ, gdzie 22 października odbyła się uroczystość wręczenia nagrody, wypełniła rodzina Jana Karskiego, rodzina prof. Juliana Kornhausera - małżonka Alicja, syn Jakub i córka Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama RP, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciele świata kultury i sztuki. Obecny był także JE kardynał Stanisław Dziwisz oraz przedstawiciele Towarzystwa Jana Karskiego - Marek Wieczerzak i Jacek Woźniak.

- Poezja Juliana Kornhausera była dla pokolenia ludzi urodzonych po II wojnie światowej jak powietrze - powiedział, otwierając uroczystość, rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Przypomniał także, że prof. Kornhauser od zawsze związany był z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie najpierw studiował, a potem przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej.

O Nagrodzie Orła Jana Karskiego opowiedział Marek Wieczerzak, członek Zarządu Towarzystwa Jana Karskiego. Podkreślił, że jest to nagroda wyjątkowa, gdyż ustanowił ją sam patron, w swoim własnym imieniu. Motto nagrody "tym, którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować" posiada także, później dodane rozwinięcie - "dla tych, którzy nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą". Pierwszymi laureatami nagrody przyznawanej od 2000 roku byli ks. Józef Tischner i Jacek Kuroń. Wśród nagrodzonych znajduje się czterech noblistów - Elie Wiesel, Szimon Peres, Lech Wałęsa i Michaił Gorbaczow. Przyznaje ją Towarzystwo Jana Karskiego, upamiętniające polskiego emisariusza, który w latach drugiej wojny światowej informował aliantów o Holokauście. Nagroda ma charakter honorowy i nie wiąże się z nią żadna gratyfikacja finansowa. Towarzyszy jej statuetka Orła, będąca repliką rzeźby orła z brązu na marmurowej podstawie, której projekt zaakceptował sam Jan Karski. Pierwszym z dwóch tegorocznych laureatów Nagrody Orła Jana Karskiego był (pośmiertnie) Borys Niemcow.

Następnie Jerzy Trela odczytał emocjonalną laudację napisaną przez Waldemara Piaseckiego, autora tryptyku „Jan Karski. Jedno życie", którego pierwszy tom ukazał się w tym roku.

Statuetkę Nagrody Orła Jana Karskiego prof. Julianowi Kornhauserowi wręczyli - kardynał Stanisław Dziwisz, reprezentująca rodzinę Jana Karskiego dr Wiesława Kozielewska oraz Jacek Woźniak.

Na zakończenie uroczystości dr Jakub Kornhauser recytował wybrane wspólnie z ojcem wiersze - "Dlaczego nas", "Śmierć–Żydówka", "Dzieci", "Umiar" i "Origami". Dziękując w imieniu poety za przyznanie nagrody podkreślał, że Julian Kornhauser zawsze troszczył się o osoby słabe i pamiętał o tych, którym pamięci odmawiano.

Julian Kornhauser jest poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, znawcą i tłumaczem literatury serbochorwackiej.
Debiutował w 1967. Pozostaje jednym z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia poetyckiej Nowej Fali. Jako członek grupy „Teraz" był – obok Adama Zagajewskiego – autorem Świata nie przedstawionego – manifestu ideowo-artystycznego pokolenia '68. Od poezji żądał konkretu ujmowanego tematu, swoistego „mówienia wprost" o otaczającej rzeczywistości, reagowania na bieżące problemy społeczne zamiast ucieczki w światy odrealnione. W swoich utworach opisywał opresyjną rzeczywistość społeczno-polityczną.

Od 1987 roku pełnił liczne funkcje kierownicze w instytutach, katedrach i zakładach slawistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1993-2002 był dyrektorem Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ, zaś w latach 1997-2003 kierownikiem Katedry Filologii Chorwackiej, Serbskiej i Słoweńskiej w IFS UJ.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Nowe centra doskonałości naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim
Nowe centra doskonałości naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim
Uniwersytet Jagielloński uhonorował prof. Krzysztofa Zamorskiego
Uniwersytet Jagielloński uhonorował prof. Krzysztofa Zamorskiego
Uniwersytet Jagielloński świętuje 78. rocznicę wznowienia oficjalnej działalności
Uniwersytet Jagielloński świętuje 78. rocznicę wznowienia oficjalnej działalności
Inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego
Inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron