Przecięcie wstęgi w budynku Collegium Paderevianum II

- To jest chwila, na którą Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego czekał ponad 10 lat – powiedziała dziekan prof. Elżbieta Górska witając gości na uroczystym otwarciu budynku nowej siedziby wydziału.

Spotkanie, które odbyło się 28 października, zgromadziło władze rektorskie i dziekańskie oraz członków Senatu UJ, przedstawicieli władz województwa małopolskiego, korpus konsularny oraz studentów. Obecni byli także byli rektorzy – prof. Franciszek Ziejka i prof. Karol Musioł.

- Budynek napawa nas dzisiaj dumą. Ale wizytując w przeszłości plac budowy miałem wielkie obawy co do wyboru miejsca, projektu, szans powodzenia tego przedsięwzięcia. Okazało się, że marzenia się spełniają. Powstał obiekt świetnie wkomponowany w otoczenie, doskonale zaprojektowany. Gratuluję projektu architektowi – Bożenie Bończy - Tomaszewskiej.

Przemawiający w następnej kolejności członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda podkreślił, że budynek powstał dzięki funduszom europejskim, a inwestowanie w infrastrukturę ma na celu rzecz najważniejszą – rozwój człowieka.

Wiele słów podziękowań padło po adresem poprzednich dziekanów Wydziału Filologicznego UJ – prof. Jana Michalika, prof. Marceli Świątkowskiej, prof. Haliny Kurek, prof. Elżbiety Mańczak-Wohlfeld i prof. Zofii Berdychowskiej. Ich wieloletni wysiłek doprowadził do powstania nowej siedziby wydziału.

Obecna dziekan prof. Elżbieta Górska opowiedziała o nowo otwartym budynku, który jest siedzibą trzech instytutów – filologii romańskiej, angielskiej i germańskiej oraz Katedry do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową. Współgospodarzem Paderevianum II jest także Dział ds. Osób Niepełnosprawnych. Będzie miejscem nauki dla 2300 studentów i zatrudnienia dla ok. 250 pracowników. Dziekan podkreśliła także, że przed powstaniem budynku wydział rozproszony był w siedemnastu lokalizacjach, a obecnie miejsc tych jest już tylko pięć.

Prof. Elżbieta Mańczak-Wohlfeld przypomniała historię pierwszej siedziby Wydziału Filologicznego przy Al. Mickiewicza, która zbudowana została w 1964 roku za pieniądze pozostawione w spadku dla UJ przez wybitnego polskiego pianistę Ignacego Jana Paderewskiego. Budynek pierwszego Paderevianum, który powstał dla uczczenia jubileuszu 600-lecia uniwersytetu, szybko okazał się zbyt mały na potrzeby Wydziału Filologicznego (siedziby miały tutaj filologie obce). Decyzję o rozbudowie Paderevianum podjął stosowną uchwałą Senat UJ w 2004 roku. Budowa napotykała jednak po drodze mnóstwo przeszkód (protesty sąsiadów, bankructwo wykonawcy) i jej doprowadzenie do końca wymagało znacznie więcej wysiłku niż zakładano.

Uroczystość była także okazją do wręczenia Złotego Medalu za Długoletnią Służbę profesorowi Stanisławowi Leszczyńskiemu. Dekoracji dokonał wicewojewoda Wojciech Szczepanik.

Prof. Franciszek Ziejka zaproponował by tzw. Drugi Kampus UJ, na który składają się obecnie m.in. budynki Paderevianum II, Auditorium Maximum, Biblioteka Jagiellońska oraz powstająca nowa siedziba Wydziału Prawa i Administracji nazywać odtąd Kampusem Kazimierza Wielkiego. Inicjatywa spotkała się z powszechną aprobatą.

Po przecięciu wstęgi, którego wspólnie dokonali prof. Elżbieta Górska, prof. Wojciech Nowak, prof. Franciszek Ziejka, prof. Karol Musioł i Leszek Zegzda, gości uroczystości po obiekcie oprowadził prodziekan Wydziału Filologicznego prof. Władysław Witalisz.

O szczegółach inwestycji można przeczytać na naszej stronie.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej