Prof. Jacek Popiel laureatem nagrody Prix Jean-Paul II Europe Chrétienne

Uroczyste wręczenie nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Katolików Świeckich Europe Chrétienne (Chrześcijańska Europa) odbyło się 3 listopada w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Gospodarzem spotkania w tzw. sali „okna papieskiego" był ks. kard. Stanisław Dziwisz. Nagrodę, przyznawaną za promowanie nauczania i duchowości Jana Pawła II, z rąk przewodniczącej Stowarzyszenia Marie-Joëlle Desserre odebrał prof. Jacek Popiel, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej.

Prof. Jacek Popiel jest znawcą spuścizny teatralnej papieża, badaczem Teatru Rapsodycznego, z którym związany był młody Karol Wojtyła. Odbierając nagrodę powiedział, że nie da się zrozumieć osobowości Jana Pawła II bez sięgania do jego twórczości literackiej. Wyznał także, że źródła jego zainteresowań spuścizną literacką Wojtyły tkwią w czasach, kiedy był uczniem wadowickiego liceum, w którym uczyli go profesorowie przyszłego papieża.

Nagroda Stowarzyszenie Chrześcijańska Europa to figura króla Francji św.Ludwika oraz czek na 4 tysiące euro. Jest wręczana co dwa lata. We wcześniejszych dwóch edycjach wyróżnieni zostali ks. dr Stanisław Szczepaniec i ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Konferencja, podczas której odbyło się wręczenie nagrody była równocześnie uroczystym rozpoczęciem obchodzonych w tym roku w dniach od 3 do 5 listopada X Dni Jana Pawła II. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest "świętość". Głównym wydarzeniem naukowym Dni będzie sympozjum, które odbędzie się 5 listopada w auli Collegium Novum UJ.

Dr Przemysław Mróz otrzymał Nagrodę im. Franka Wilczka

Nico van Straalen uhonorowany doktoratem honoris causa UJ