Prasoznawcy spotkali się na Uniwersytecie Jagiellońskim

W dniach 26-27 listopada 2015 roku w Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się konferencja naukowa „60 lat prasoznawstwa w Polsce. Dorobek Ośrodka Badań Prasoznawczych i „Zeszytów Prasoznawczych" w perspektywie krajowej i międzynarodowej" organizowana przez Ośrodek Badań Prasoznawczych Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

Konferencja wpisuje się w obchody sześćdziesięciolecia krakowskiego Ośrodka Badań Prasoznawczych (dziś katedry w UJ) oraz 55-lecia  kwartalnika „Zeszyty Prasoznawcze". Jednakże problematyka konferencji oprócz oczywistych nawiązań do dorobku naukowego OBP i roli tego kwartalnika w rozwoju polskiego medioznawstwa, dotyczyła wielu zagadnień aktualnych, na przykład: inspiracji teoretyczno-metodologicznych i wyzwań badawczych dla dzisiejszego medioznawstwa czy też transformacji systemów medialnych. Równie ważne były kwestie odnoszące się do  sytuacji mediów tradycyjnych funkcjonujących w otoczeniu cyfrowym. W tym kontekście  rozważano kwestie takie jak: teraźniejszość i przyszłość prasy drukowanej, zagadnienia prawne (np. w związku z prawem autorskim czy prawem prasowym) oraz kondycja zawodu dziennikarza i przyszłość dokumentalistyki prasowej. Na koniec odbyła się dyskusja panelowa poświęcona nowym wyzwaniom dla dziennikarstwa i komunikowania międzynarodowego w odniesieniu do przyszłości Europy. Stawiano pytanie, czy współczesne badania nad mediami mogą odegrać – tak jak działo się w  latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku – szczególną rolę w przekształcaniu rzeczywistości politycznej, zwłaszcza w przestrzeni europejskiej.

W czasie półtoradniowych obrad ponad 90 uczestników reprezentujących kilkanaście krajowych uczelni i placówek badawczych oraz kilka uniwersytetów zagranicznych wygłosiło blisko 70 referatów i komunikatów. Szczególną oprawę miała Sesja otwarcia (czwartek, godz. 15:00-18:30), która odbywała się w średniowiecznych murach Auli Collegium Maius, zakończona uroczystą kolacją w Sali Portretowej Urzędu Miasta Krakowa. Obrady w sekcjach w drugim dniu konferencji odbywały się w czterech salach budynku Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej na nowym kampusie 650-lecia UJ (w godz. 8:30-18:15), przy ul. Łojasiewicza 4.

Wśród uczestników konferencji znajdziemy bardzo wielu wybitnych polskich medioznawców, językoznawców, politologów, socjologów, historyków, prawników i przedstawicieli innych dyscyplin nauki. reprezentujących kilka pokoleń badaczy. Wielu spośród nich wywodzi się z Ośrodka Badań Prasoznawczych (prof. prof. Walery Pisarek, Tomasz Goban-Klas, Jerzy Mikułowski Pomorski, Jerzy Bralczyk) albo pełniło bądź pełni w nim funkcje kierownicze w ostatnich kilkunastu latach (prof. prof. Izabela Dobosz,  Ireneusz Bobrowski, a obecnie – Maciej Kawka). Obecnych było również wielu sympatyków Ośrodka, których nie sposób wszystkich wymienić. W sumie prawie połowa spośród wygłaszających referaty to samodzielni pracownicy nauki. Gośćmi konferencji byli  także znani medioznawcy z Niemiec, współpracujący niegdyś z OBP – prof. prof. Lutz Hagen z Drezna oraz Oliver Quiring (z Moguncji) oraz prof. dr Snežana Venovska-Antevska z Uniwersytetu Św. Cyryla i Metodego w Skopiu (Republika Macedonii).

Dorobek konferencji zapewne zostanie utrwalony w formie publikacji książkowej. Patronat honorowy objęli Jego Magnificencja Rektor UJ prof. dr hab. Wojciech Nowak oraz Prezydent Miasta Krakowa, prof. dr hab. Jacek Majchrowski.

tekst: dr hab. Ryszard Filas
zdjęcia: Piotr Idem

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>