Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pamięci abp. Józefa Życińskiego w 5. rocznicę śmierci

Pamięci abp. Józefa Życińskiego w 5. rocznicę śmierci

Przedstawiciele świata nauki z całego kraju, władz regionu, korpusu dyplomatycznego, adwokatury i duchowieństwa z ks. kard. metropolitą krakowskim Stanisławem Dziwiszem biorą udział w ogólnopolskiej konferencji naukowej "Media-Kultura-Dialog" poświęconej pamięci abp. Józefa Życińskiego. Zgromadzonych w czwartek w auli Collegium Novum przywitał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak, który patronuje temu wydarzeniu.

- Arcybiskup Józef Życiński był człowiekiem wiary, a na gruncie filozofii i teologii to postać prawdziwie wybitna. Można było się z nim spierać o byt, naturę czy istotę poznawania rzeczy. Jego wkład w przestrzeń nauki i kultury oraz budowanie społecznej odpowiedzialności za przekaz wartości trudno przecenić. Postrzegany był między innymi jako człowiek takiej właśnie szeroko rozumianej kultury oraz mediów - wspomina metropolitę lubelskiego i doktora honoris causa UJ prof. Wojciech Nowak i dodaje:

- Ale przede wszystkim arcybiskup Józef Życiński był człowiekiem dialogu. Ten dialog przybierał różne oblicza. Przejawiał się w dążeniach ekumenicznych. Arcybiskup popierał dialog z judaizmem i islamem, który dziś nabrał nowego, niespotykanego dotąd wymiaru. Jednak nade wszystko oddawał się dialogowi nauki z wiarą oraz refleksji nad człowiekiem i społeczeństwem w kontekście obu tych pojęć.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji abp. Józefa Życińskiego wspominali ks. kard. Stanisław Dziwisz oraz rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak. Następnie list abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego, odczytał rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej ks. dr hab. Robert Nęcek.

"Często mówiło się o Józefie Życińskim, że był urodzonym naukowcem. Dodałbym jeszcze : i urodzonym dydaktykiem. Wiem z wielu opinii o nim, że na jego wykłady w Krakowie przychodziły tłumy i to nie tylko adeptów filozofii przyrody. Lubiano, gdy mówił, bo był jasny w przekazie, miał przystępny język, swoisty dowcip i błyskotliwość erudyty" - napisał w przesłaniu do uczestników konferencji abp Celestino Migliore.

Wśród uczestników całodziennej konferencji, podzielonej na 3 sesje naukowe, znaleźli się m.in.: były rektor UJ prof. Franciszek Ziejka, ks. prof. Michał Heller, prof. Andrzej Zoll, prof. Jan Woleński, o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, adw. Stanisław Kłys, ks. prof. Alfred Wierzbicki, prof. Ewa Kucharska i prof. Wiesław Godzic. Na zakończenie głos zabrał ks. prof. Wojciech Życiński SDB, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, brat abp. J. Życińskiego.

Po zakończeniu obrad w auli Collegium Maius odbędzie się uroczysty koncert pamięci arcybiskupa Józefa Życińskiego zorganizowany przez Naczelną Radę Adwokacką i Okręgową Radę Adwokacką w Krakowie. Wystąpią Edyta Piasecka (sopran), Mariola Cieniawa (fortepian), Dorota Imiełowska (wiolonczela), Robert Kabara (skrzypce), br. Grzegorz Doniec OP (klarnet), Łukasz Pawlikowski (wiolonczela), prof. Tadeusz Malak (słowo). W programie utwory Franza Schuberta, Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina i innych kompozytorów.

Konferencja w 5. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego odbyła się z inicjatywy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Ignatianum, Naczelną Adwokaturą w Warszawie i Okręgową Adwokaturą w Krakowie.

Pliki do pobrania
pdf
Okolicznościowa książeczka konferencji naukowej "Media-Kultura-Dialog"
Polecamy również
UJ beneficjentem ministerialnego programu Doktorat wdrożeniowy
Władze UJ zdecydowały o organizacji nowego roku akademickiego
Naukowcy sprzeciwiają się zmianie definicji drewna energetycznego
Nie żyje były prorektor UJ profesor Adam Strzałkowski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj