Prof. Jan Ostrowski laureatem nagrody im. Klemensa Bąkowskiego

Profesora uhonorowano za osiągnięcia badawcze, konserwatorskie i popularyzatorskie dotyczące historii i zabytków Krakowa.

Nagroda została wręczona 6 kwietnia w siedzibie Polskiej Akademii Umiejętności podczas walnego zebrania członków Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, które przyznaje to wyróżnienie od 1995 roku. Patron nagrody, Klemens Bąkowski był jednym z członków-założycieli Towarzystwa, badaczem i autorem prac o historii Krakowa .

Nagroda im. Klemensa Bąkowskiego przyznawana jest za osiągnięcia o charakterze badawczym, konserwatorskim lub popularyzatorskim dotyczące historii Krakowa i jego zabytków. Jak zaznaczył prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa prof. Jacek Purchla, zasługi prof. Ostrowskiego dotyczą wszystkich trzech wymienonych obszarów.

Laureat otrzymał statuetkę autorstwa Czesława Dźwigaja, dyplom i pięć tysięcy złotych. Finansowo nagrodę wsparło miasto Kraków.

W gronie dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. prof. Tadeusz Chrzanowski, o. Adam Studziński, prof. Władysław Zalewski, Jan Janczykowski, Maria Rydlowa, prof. Stanisław Waltoś.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z prof. Janem Ostrowskim zatytułowanego "Podróż na Wawel", który znalazł się w zbiorze "Z naukowcami o nauce", który wydany został przed kilkoma dniami przez Uniwersytet Jagielloński.

Prof. Jan Ostrowski - historyk sztuki, profesor w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 1989 roku dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Kawalerskim francuskiej Legii Honorowej. Otrzymał między innymi Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora oraz Nagrodę Miasta Krakowa. Specjalizuje się w historii sztuki nowożytnej. Jest kierownikiem programu inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. "Okres nowożytny to czasy bardzo barwne, w ciągu których następowały niezwykle interesujące zmiany w życiu społecznym, a więc i w sztuce. Co więcej, do tych czasów mamy sporo źródeł - a im więcej na dany temat jest autentycznego materiału, tym wydaje mi się on ciekawszy" - stwierdza prof. Ostrowski.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa