Jedyne w Polsce Centrum Tajwańskich Zbiorów Sinologicznych utworzono na UJ

Uroczysta inauguracja współpracy z Narodową Biblioteką Tajwanu i podpisanie memorandum powołującego Centrum odbyło się 5 maja w Bibliotece Jagiellońskiej.

Podpisy pod dokumentem złożyli rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prof. Tseng Shu-Hsien, dyrektor generalna Narodowej Biblioteki Tajwanu (National Central Library in Taiwan).

Tajwańska biblioteka podarowała Uniwersytetowi Jagiellońskiemu liczący prawie tysiąc woluminów księgozbiór sinologiczny, ustanawiając tym samym w Krakowie jedyne w Polsce Centrum Tajwańskich Zbiorów Sinologicznych (Taiwan Resource Center for Chinese Studies).

Uroczystość była mocnym akcentem, którym uroczyście otwarto konferencję "Studia sinologiczne w Europie Centralnej. Język i nauka - literatura i historia - religia i filozofia" (Sinological Studies in Central Europe. Language and Culture - Literature and History - Religion and Philosophy). Wydarzenie poświęcone jest tradycjom sinologicznym w naszej części Europy i doniosłości badań sinologicznych jako badań podstawowych podejmowanych w celu zdobycia nowej wiedzy o cywilizacji Chin i językach tego obszaru.

Pochodzący z  Europy Środkowej, Hongkongu, Tajwanu oraz Niemiec i Wielkiej Brytanii uczestnicy konferencji wymienią się swoim doświadczeniem badań nad kulturą chińską, ze szczególnym uwzględnieniem tekstów źródłowych w języku chińskim oraz filologicznego aspektu badań leżącego u podstaw dziedziny.

W uroczystości wzięły także udział władze Wydziału Filologicznego UJ i Instytutu Orientalistyki UJ - dr hab. Dorota Szumska, prof. Barbara Michalak-Pikulska i dr hab. Ewa Zajdler.

Uniwersytet dziękuje emerytowanym profesorom
W 80. rocznicę Sonderaktion Krakau