Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

WOŚP przekazał nowoczesny sprzęt dla szpitala w Prokocimiu

WOŚP przekazał nowoczesny sprzęt dla szpitala w Prokocimiu

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy (USD) w Krakowie otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) nowoczesny sprzęt niezbędny w leczeniu dzieci z wadami serca, chorymi na białaczkę oraz cierpiącymi na schorzenia reumatyczne i pulmonologiczne. Wartość pięciu podarowanych aparatów wynosi około 1,5 mln złotych.

- Konsekwentne, wieloletnie wsparcie, jakie szpital otrzymuje od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jest dla nas ogromnie ważne. Sprzęt, który otrzymujemy, ułatwia nam leczenie pacjentów na najwyższym poziomie - podkreśla dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Nowy echokardiograf, dwa ultrasonografy, respirator oscylacyjny oraz aparat do ilościowego i jakościowego oznaczenia materiału genetycznego pracują już w oddziałach szpitala. Jego personel docenia ich funkcjonalność.

- Nowoczesny echokardiograf, który otrzymaliśmy od WOŚP, umożliwia obrazowanie struktur serca dziecka z najwyższą dokładnością. Dzięki najnowszym technologiom ultradźwiękowym i miniaturyzacji sprzętu możliwe jest badanie echokardiograficzne u najmniejszych niemowląt, noworodków i wcześniaków - opisuje dr n med. Elżbieta Wójcik z Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej USD.

Echokardiograf wyposażony jest w komplet głowic echokardiograficznych do badania przezklatkowego, przezprzełykowego oraz śródoperacyjnego. Aparat jest niezbędny do badania małych pacjentów z wrodzonymi wadami serca przed operacjami kardiochirurgicznymi, podczas operacji, a następnie do monitorowania i oceny efektów leczenia. Na oddziale kardiochirurgicznym echokardiograf pracuje praktycznie całą dobę.

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sprawiła nam ogromną niespodziankę, przekazując również respirator oscylacyjny. To niezwykle potrzebny sprzęt wykorzystywany do ratowania najciężej chorych dzieci - podkreśla prof. Janusz Skalski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej USD.

Zakład Genetyki Medycznej dzięki WOŚP został doposażony w nowe aparaty do oceny jakościowej i ilościowej nieprawidłowości w materiale genetycznym pacjenta. Sprzęt ten odgrywa ważną rolę diagnostyczną w leczeniu małych pacjentów cierpiących na ostre białaczki szpikowe. - To nowoczesny robot, który umożliwia dokładne zbadanie zmian genetycznych występujących w komórkach nowotworowych. Wiedza, jaką dzięki temu uzyskujemy, ułatwia lekarzom dobór odpowiedniej chemioterapii dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta - tłumaczy dr n. biol. Teofila Książek z Zakładu Genetyki Medycznej USD.

Do USD trafiły również dwa ultrasonografy. Dla Oddziału Pediatrii, Reumatologii i Chorób Środowiskowych to pierwszy tego typu sprzęt dedykowany wyłącznie na potrzeby przebywających tam pacjentów. Poprzednio lekarze musieli wypożyczać USG z Oddziału Intensywnej Terapii. - Ultrasonograf, który otrzymaliśmy, to najwyższa półka w kategorii tego typu urządzeń. Skonfigurowany jest pod kątem badania stawów i układu ruchu. Umożliwia tzw. tkankowe obrazowanie harmoniczne, co ułatwia dokładną diagnozę - podkreśla lek. med. Urszula Kania z Oddziału Pediatrii, Reumatologii i Chorób Środowiskowych USD.

Drugi, podarowany przez WOŚP, aparat USG jest wykorzystywany na Oddziale Pulmonologii i Alergologii USD.

Wartość najbardziej podstawowego sprzętu i aparatury w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wynosi około 150 mln zł. Przy założeniu, że czas eksploatacji wynosi najwyżej 10 lat, co roku placówka powinna dokonywać zakupów za około 15 mln zł. Kwota ta pokrywa wyłącznie odnowę istniejącego parku aparaturowego i wskazuje, jak wiele wysiłku należy włożyć w pozyskanie niezbędnych środków. Zakup i modernizacja sprzętu, bez wsparcia ze strony sponsorów i organizacji pozarządowych, nie byłaby możliwa.

Polecamy również
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron