Delegacja z Pafos z wizytą u rektora UJ

27 czerwca 2016 r. rektor UJ prof. Wojciech Nowak przyjął delegację z Pafos – miasta na Cyprze, gdzie archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego od ponad pięciu lat prowadzą zakrojone na szeroką skalę badania wykopaliskowe.

W skład delegacji weszli burmistrz Pafos Phedonas Phedonos, przedstawiciel rady miejskiej Polydoros Polydorou oraz sekretarz miasta Themis Filippidis. Z ramienia UJ w spotkaniu wzięła udział także prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, która kieruje pracami polskich archeologów w Pafos.

W trakcie spotkania przedyskutowano różne aspekty wzajemnej współpracy związanej z prowadzonymi badaniami archeologicznymi oraz popularyzacją ich wyników w postaci drukowanego przewodnika z elementami 3D oraz aplikacji mobilnej, które mają przybliżyć wszystkim zainteresowanym starożytne dzieje miasta.

Antyczne miasto Nea Pafos powstało na przełomie IV i III w. p.n.e. Ośrodek szybko się rozwinął, stając się stolicą wyspy w okresie hellenistyczno-rzymskim. Stanowił również ważne centrum kultu bogini Afrodyty.
Prace prowadzone przez Zakład Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii UJ koncentrują się na agorze, czyli głównym placu miejskim Nea Pafos, stanowiącym administracyjne, handlowe i religijne centrum miasta. . Drugi etap badań, który rozpoczął się w roku 2015, dotyczy nie tylko samego placu, ale również infrastruktury ekonomiczno-handlowej miasta poza agorą. W wyniku prowadzonych badań dokonano wielu istotnych odkryć, które rzucają nowe światło na charakter i rolę stolicy Cypru w okresie helenistyczno-rzymskim. Projekt będzie rozwijany i kontynuowany w kolejnych latach.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim