Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Grzegorz Tynor: Chemia medyczna ponad wszystko

Grzegorz Tynor: Chemia medyczna ponad wszystko

Grzegorz to kolejny bohater cyklu "Twarze UJ". Jest studentem I roku chemii medycznej, kierunku, który zadebiutował w ofercie dydaktycznej najstarszej polskiej uczelni w roku akademickim2015/2016. Studia te bazują na solidnych podstawach z zakresu chemii oraz dodatkowo obejmują wybrane zagadnienia z zakresu nauk biologicznych, medycznych i farmaceutycznych.

 

Grzegorz znalazł się na Uniwersytecie Jagiellońskim z kilku powodów. Najważniejszy były dla niego prestiż oraz wiekowa historia najstarszej polskiej uczelni. Ponadto kontynuuje rodzinne tradycje. Niebagatelny wpływ na jego zainteresowania miała babcia i ciocia, absolwentka chemii na UJ.

- Chemia ogólna jest dla mnie przedmiotem za bardzo ścisłym, stąd wybór padł na chemię medyczną. Liczę, że po ukończeniu tego kierunku łatwiej będę mógł znaleźć pracę w Krakowie. Limit przyjęć na te studia jest bowiem zdecydowanie mniejszy niż na innych uczelniach, a poziom kształcenia bardzo wysoki. Wydaje mi się również, że chemia medyczna daje więcej możliwości niż ogólna. Predysponuje bowiem do pracy w przemyśle farmaceutycznym, analizie medycznej czy pracy w innego typu laboratoriach, łącząc w sobie wszystko, co daje chemia i poszerzając jej idee o praktyczne zastosowanie chemii w medycynie. Ja sam mam nadzieję znaleźć pracę w laboratorium analitycznym lub, jeśli się uda, pozostanę na uczelni - przyznaje.

Chemia ogólna jest dla mnie przedmiotem za bardzo ścisłym, stąd wybór padł na chemię medyczną. Liczę, że po ukończeniu tego kierunku łatwiej będę mógł znaleźć pracę w Krakowie.

 

Jak mówi, pierwszy rok studiowania to obowiązkowy rdzeń wiedzy podstawowej składający się z bloku przedmiotów podstawowych, jak matematyka, fizyka, podstawy chemii, chemia analityczna czy chemia fizyczna. Szczególnie mile wspomina zajęcia z mikrobiologii i realizowanej w Collegium Medicum fizjologii. Grzegorz nie ukrywa, że przedmioty na drugim roku będą bardziej zbliżone do jego zainteresowań. Czekają go zajęcia z pogranicza biologii, chemii i farmacji, tj. chemia organiczna, biochemia medyczna, podstawy farmakologii, toksykologia, analiza biocząsteczek czy chemia leków.

- Pierwszy semestr to przede wszystkim podstawy chemii, które, moim zdaniem, miały wyrównać nasz poziom. Niezwykle interesujące i zarazem wymagające były zajęcia z chemii fizycznej i chemii analitycznej na drugim semestrze. Jedyne co sprawiło mi trudność, to wysoki poziom matematyki - mówi i przestrzega: - Jeżeli ktoś planuje studiować ten kierunek i nie ma opanowanego tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, będzie ciężko.

Grzegorz chętnie uczestniczy w wielu imprezach organizowanych przez uczelnię. Miło wspomina pokazy chemiczne, które odbywają się w Auditorium Maximum UJ w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców i jednocześnie przyznaje, że jego marzeniem jest wzięcie udziału w ich realizacji w przyszłym roku. Za niezwykle wartościowe i ciekawe uważa również cykliczne spotkania "Przeżyliśmy Auschwitz" organizowane przez Koło Naukowe Historyków Studentów UJ oraz współorganizowany przez Uniwersytet Jagielloński „Tydzień Mózgu".

- Uniwersytet rzeczywiście pozwala studentom rozwijać pasje. Ale nie tylko im. Jako licealista uczęszczałem na wykłady otwarte dr. Marka Gołębia organizowane cyklicznie w każdą środę od września do czerwca przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Mimo że nie miałem rozszerzonej fizyki, wykładowca potrafił zarazić pasją do niej. Do dziś odwiedzam Obserwatorium UJ,o którym wspomniał na jednej ze swoich prelekcji -przyznaje.

Grzegorz od kilku lat amatorsko jeździ na deskorolce RipStic. Jak tylko ma okazję, zabiera deskę ze sobą. Zdarza się, że jeździ w wolnym czasie między zajęciami. Namawia wtedy znajomych ze studiów, by sami spróbowali. - To naprawdę świetna zabawa i doskonałe odstresowanie na przykład po kolokwium. Zazwyczaj jednak nie znajduję wielu chętnych. Może odstraszają te dwa kółka - mówi z uśmiechem.

Naszego bohatera interesuje również historia Krakowa. Uwielbia spacerować po ulicach starego miasta, obcować z historią. Swoje zainteresowania historyczne łączy z pasją do architektury. Przyznaje, że Kraków stwarza mu idealne warunki, by ją rozwijać.

- Miasto było świadkiem wielkich wydarzeń, a teraz my jesteśmy jego częścią. Kraków jest na swój sposób wyjątkowy w skali Europy. Znajdują się w nim średniowieczne kościoły, renesansowy zamek, barokowe pałace, forty Twierdzy Kraków, schrony z czasów II wojny w środku miasta czy socrealistyczna Nowa Huta. Nie sposób się tu nudzić - kończy z dumą.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron