Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zmarł profesor Adam Zieliński

Społeczność Uniwersytetu Jagiellońskiego ze smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci w dniu 26 czerwca 2010 roku profesora Adama Zielińskiego – pisarza, biznesmena, absolwenta i wielkiego darczyńcy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 Adam Zieliński urodził się w Drohobyczu w 1929 roku, w wieku dwunastu lat utracił rodziców zamordowanych przez Niemców. Po wojnie osiadł w Krakowie, ukończył studia filologiczne na Wydziale Filozoficzno – Społecznym UJ w 1951 roku, a następnie dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim w 1957 roku. W 1982 roku uzyskał tytuł doktora politologii na Kensington University w USA.

Był bardzo płodnym pisarzem piszącym w językach polskim i niemieckim, na jego dorobek składa się przeszło 600 różnego typu publikacji. W Polsce wydano m.in. jego powieści: Garbaty Świat, Niedaleko Wiednia, Cichy Dunaj, Powrót, Wiecznie garbaty Świat i wiele opowiadań. Był członkiem polskiego i austriackiego PEN-Clubu, przy czym austriacki PEN-Club uczynił go swoim senatorem. Jego dorobek literacki cieszył się uznaniem czytelników, czego wyrazem było siedem pierwszych nagród literackich krajowych i zagranicznych.

W 1957 roku wyemigrował z kraju do Austrii i osiadł w Wiedniu. Nie rezygnując z działalności pisarskiej z sukcesem podjął działalność biznesową.

Stale podtrzymywał kontakty z Uniwersytetem Jagiellońskim, ufundował wiele stypendiów jego pracownikom naukowym, wsparł finansowo zakup pierwszej aparatury do pracowni konserwatorskiej w Muzeum UJ, jak też nabywanie muzealiów do jego zbiorów. Zasiadał też w Radzie Fundacji dla UJ. Za zasługi dla Uniwersytetu został uhonorowany medalem Merentibus naszej Uczelni w 1999 roku.

Aktywnie wspierał działalność Polonii austriackiej, stacji naukowej PAN w Wiedniu i wspomagał liczne przedsięwzięcia kulturalne w stolicy Austrii.

Był człowiekiem wielkiego serca, mimo tragicznego dzieciństwa otwarty i przyjazny ludziom.

Żonie, Synowi i rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.

 

Rektor i Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego
oraz cała Wspólnota Akademicka

Data opublikowania: 28.06.2010
Osoba publikująca: Leszek Śliwa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj