Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Piotr Gąsiorek: Krakus na Borneo

Piotr Gąsiorek: Krakus na Borneo

Piotr, ostatni bohater cyklu „Twarze UJ", to rodowity krakowianin, absolwent V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Studiuje na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Jak mówi, ma już sprecyzowane plany na przyszłość. Na pewno poświęci się zoologii.

Piotr Gąsiorek zdecydował się na Uniwersytet Jagielloński z dwóch powodów. Biologia, którą studiuje, na najstarszej polskiej uczelni należy do najlepszych w kraju i oferuje najwięcej przedmiotów dodatkowych do wyboru. Ponadto może prowadzić badania nad mikrobezkręgowcami w świetnie wyposażonych laboratoriach Instytutu Zoologii.

Studia stacjonarne na kierunku biologia są studiami dwustopniowymi, prowadzonymi w systemie ECTS (European Credit Transfer System) zgodnie z obowiązującymi standardami kształcenia zaakceptowanymi przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego. Program obejmuje zarówno kursy podstawowe, jak i kierunkowe. Zajęcia terenowe i wycieczki umożliwiają bezpośredni kontakt z przyrodą, natomiast kursy do wyboru, zgodne z zainteresowaniami studenta, zakresem specjalności i przygotowywanej pracy dyplomowej, pozwalają na indywidualne kształtowanie ścieżki dydaktycznej.

Piotr w semestrze zimowym odbył kurs teoretyczny ekologii tropikalnej w języku angielskim. Aktualnie przebywa na 3-tygodniowym kursie terenowym, organizowanym przez Instytut Nauk o Środowisku, w malezyjskiej prowincji Sabah na Borneo. Uczestniczy w nim 7 studentów, którzy zdali egzamin z ekologii tropikalnej. Wspólnie z Hanną Różycką zajmuje się konkurencją i strategiami pokarmowymi lądowych pijawek, pospolitych pasożytów występujących w lasach deszczowych Azji Południowo-Wschodniej. Zwierzęta te stanowią znakomity model nie tylko w badaniach z dziedziny ekologii, lecz także biogeografii i ochrony zwierząt, takich jak ssaki, gdyż dzięki analizie pobranej przez nie krwi można przy pomocy metod molekularnych szacować liczebność populacji ofiar.

Bardzo cenię kursy oferowane przez Instytut Nauk o Środowisku oraz Muzeum Zoologiczne. Niezwykle interesujący jest kurs "Island biogeography", w którym miałem przyjemność uczestniczyć

- Bardzo cenię kursy oferowane przez Instytut Nauk o Środowisku oraz Muzeum Zoologiczne. Niezwykle interesujący jest kurs "Island biogeography", w którym miałem przyjemność uczestniczyć. Zapoznałem się z głównymi zagadnieniami biogeografii odnoszącymi się do obszarów wyspowych w znaczeniu geograficznym, jak i ekologicznym. Zrozumienie działania głównych czynników ekologicznych i biogeograficznych, oddziałujących na fauny wysp kontynentalnych i oceanicznych, pozwala na postawienie wielu ciekawych hipotez badawczych, a tematyka biogeograficzna stanowi jeden z głównych obszarów moich zainteresowań. Program kursu zawierał ponadto podstawy ewolucyjne zjawisk, takich jak karłowatość, gigantyzm czy nielotność na wyspach - opisuje i dodaje:

- W zeszłym roku wraz z koleżankami i kolegami zorganizowaliśmy wyprawę do Chorwacji, na wyspę Biševo. Celem projektu była analiza składu gatunkowego i porównanie faun motyli wysp Dalmacji.

Jednak przede wszystkim Piotr Gąsiorek zajmuje się klasyczną zoologią, a obiektem jego zainteresowań są niesporczaki - mikroskopijne bezkręgowce najbliżej spokrewnione ze stawonogami. Jest w trakcie opisu kilku nowych gatunków tych przedziwnych stworzeń. Praca magisterska, przygotowywana pod opieką dr. Łukasza Michalczyka, dotyczy integratywnej (wykorzystującej tradycyjną mikroskopię świetlną, skaningową mikroskopię elektronową i metody molekularne) filogenezy jednej z podrodzin niesporczaków.

- Mój promotor bardzo wspiera wszystkich członków zespołu. Poza tym zawsze będę miło wspominał zajęcia prowadzone przez wielu pracowników naukowych. Nie sposób zapomnieć fascynujących wykładów z biologii komórki profesora Wojciecha Witalińskiego, zoologii kręgowców profesora Jacka Szymury czy botaniki profesora Bogdana Zemanka, byłego dyrektora Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego - mówi.

W czasie wolnym czyta powieści pisarzy iberoamerykańskich, z których ulubionymi są José Saramago i Mario Vargas Llosa.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron