Prof. Antoni Basta uhonorowany przez Uniwersytet Jagielloński i miasto Kraków

- Pan profesor jest niekwestionowanym autorytetem w zakresie ginekologii i dumą naszego uniwersytetu - mówił prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum, który odczytał adres gratulacyjny i w imieniu rektora UJ wręczył prof. Antoniemu Baście srebrny medal "Plus ratio quam vis".

Uroczyste wręczenie odbyło się 15 września podczas zorganizowanej przez Klinikę Ginekologii i Onkologii UJ Collegium Medicum ogólnopolskiej konferencji "Nowości w ginekologii onkologicznej" i było symbolicznym pożegnaniem jej kierownika prof. Antoniego Basty, który przechodzi w październiku na emeryturę.

Medal "Plus ratio quam vis" został przyznany profesorowi za jego zaangażowanie w modernizację i unowocześnienie kierowanej przez niego przez 20 lat Katedry Ginekologii i Położnictwa i Kliniki Ginekologii i Onkologii Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz determinację w zdobywaniu środków finansowych na ten cel. Jest to także uhonorowanie profesora za doprowadzenie do uzyskania przez Klinikę Ginekologii i Onkologii​ akredytacji europejskiej jako Europejskie Centrum Ginekologii Onkologicznej nadanej przez European Society of Gynecological Oncology oraz European Board and College of Obstetrics and Gynecology.
W uzasadnieniu podkreślono także znaczący dorobek naukowy, aktywną działalność w ramach polskich i zagranicznych instytucji naukowych, zaangażowanie w komitetach naukowych licznych kongresów naukowych oraz prestiżowych czasopism, co przyczyniło się do promowania Uniwersytetu Jagiellońskiego na forum międzynarodowym.

Podkreślając powszechną świadomość dokonań medycznych, naukowych i organizacyjnych profesora Basty, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski wręczył mu odznakę Honoris Gratia.

Prof.dr hab. med. Antoni Basta od 20 lat kieruje Katedrą Ginekologii i Położnictwa i Kliniką Ginekologii i Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, gdzie w sumie przepracował 45 lat. W tym czasie rozszerzył zabiegi operacyjne dotyczące narządu rodnego, jak również wprowadził do Kliniki diagnostykę i leczenie raka piersi, który jest najczęstszym nowotworem u kobiet oraz powołał Oddział Chemioterapii i Radioterapii.

Pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. ginekologii i położnictwa, a z ramienia Ministerstwa Zdrowia nadzorował badania profilaktyczne raka szyjki macicy i raka piersi przyczyniając się do znacznego obniżenia zachorowalności na te nowotwory złośliwe. Obecnie jako Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej dba o rozwój tej dyscypliny w Polsce.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ