Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Akademiki UJ CM - przykład udanego partnerstwa publiczno-prywatnego

Akademiki UJ CM - przykład udanego partnerstwa publiczno-prywatnego

Wyremontowane akademiki przeznaczone dla studentów medycyny UJ Collegium Medicum przy ulicy Badurskiego w Krakowie-Prokocimiu zwiedzał 26 września w towarzystwie władz UJ minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

Współczesne realia wymagają od polskich szkół wyższych konkurowania z uczelniami światowymi. Uniwersytet Jagielloński rozwija się w sposób imponujący - powstał nowy kampus, buduje się nowy szpital uniwersytecki, oddano do użytku wyremontowane akademiki, zatem pod względem infrastruktury jest już w pierwszej lidze europejskiej - stwierdził podczas spotkania Jarosław Gowin.

Mamy dzisiaj powody do poczucia dumy, ale przede wszystkim patrzymy z uwagą w przyszłość. Najważniejszym aspektem naszych przedsięwzięć będą nadal działania projakościowe. W takie myślenie wpisuje się remont akademików oraz trwająca tuż obok budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Nie da się przecież kształcić lekarzy bez nowoczesnego warsztatu jakim jest szpital - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Mamy dzisiaj powody do poczucia dumy, ale przede wszystkim patrzymy z uwagą w przyszłość. Najważniejszym aspektem naszych przedsięwzięć będą nadal działania projakościowe

prof.Wojciech Nowak, rektor UJ

Partnerstwo publiczno-prywatne jest szansą dla Polski i może być dźwignią rozwoju kraju w okresie po roku 2020, kiedy w mniejszym stopniu będziemy mogli liczyć na fundusze europejskie – kontynuował wicepremier.

Historię i okoliczności, które doprowadziły do sukcesu pierwszego w Polsce projektu związanego z budową infrastruktury studenckiej realizowanego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego oraz jednego z pierwszych przedsięwzięć tego rodzaju w sektorze budynków użyteczności publicznej przedstawił Marcin Jędrychowski,  zastępca kwestora UJ ds. Collegium Medicum.

W 2011 pojawiła się groźba zamknięcia akademików, które powstały pod koniec lat 70. ubiegłego wieku i po 40 latach użytkowania nie spełniały już norm przeciwpożarowych i eksploatacyjnych. UJ stanął przed wyzwaniem finansowym. Zdecydowano się na partnerstwo publiczno-prywatne, chociaż tej decyzji towarzyszyły obawy wynikające z braku doświadczenia w realizacji tego typu przedsięwzięć i świadomość, że dwa pierwsze projekty PPP zakończyły się w Polsce porażką. 14 października 2013 roku w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Nauki  i Szkolnictwa Wyższego podpisano umowę z firmą Neoświat PPP Projects (obecnie PPP Venture sp. z o.o.), która z własnych funduszy (100 mln zł) wykonała remont budynków i przez 25 lat będzie odpowiedzialna za utrzymanie obiektów. W tym czasie uczelnia będzie spłacać spółce wydane na remont pieniądze.

Akademiki UJ CM w Prokocimiu oferują obecnie studentom wysoki standard jedno- i dwuosobowych pokoi, którzy mają do dyspozycji indywidualne łazienki, bogato wyposażone kuchnie na każdym piętrze oraz pralnię i suszarnię. Powstało także zaplecze rekreacyjne - sale do aerobiku, korty tenisowe, boiska do koszykówki i piłki ręcznej, trasy biegowe, wiaty na rowery, a nawet specjalnie przygotowane miejsca do grillowania.

Po spotkaniu w akademiku, minister Gowin udał się w towarzystwie rektora prof. Wojciecha Nowaka zobaczyć postępy prac na pobliskim placu budowy nowego szpitala uniwersyteckiego. Wcześniej prezentację NSSU przedstawiła Ewa Klepacz-Zielińska, zastępca kanclerza ds. Collegium Medicum

Pliki do pobrania
pptx
Prezentacja: Partnerstwo Publiczno-Prywatne jako sposób na rewitalizację domów studenckich - doświadczenia Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
pptx
Prezentacja: Stan realizacji inwestycji pn. „Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim”
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Kanady w Polsce

Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Kanady w Polsce

Wizyta Marka Brzezinskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim

Wizyta Marka Brzezinskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron