Sukces UJ w programie Międzynarodowe Projekty Doktoranckie

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zamknęła 4. edycję programu Międzynarodowe Projekty Doktoranckie mającego na celu wspieranie jednostek współpracujących z partnerem zagranicznym przy realizacji studiów doktoranckich. Podobnie jak w poprzednich edycjach programu tak i w tej Uniwersytet Jagielloński odniósł znaczący sukces. Wśród ośmiu wyróżnionych projektów znalazły się aż dwa projekty UJ: w dziedzinie matematyki Geometry and Topology in Physical Models koordynowany przez prof. Zbigniewa Błockiego i w dziedzinie fizyki International PhD Studies in Applied Nuclear Physics and Innovative Technologies koordynowany przez dr. hab. Pawła Moskala.

Pierwszy z projektów otrzyma dofinansowanie w wysokości 4 578 100 zł. Projekt będzie realizowany na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, składa się z 16 tematów studiów doktoranckich w takich dziedzinach jak geometria różniczkowa, geometria niekomutatywna, ogólna teoria względności, układy dynamiczne, równania różniczkowe cząstkowe, analiza zespolona wielu zmiennych, matematyka finansowa.

Projektowi partneruje wiele renomowanych ośrodków zagranicznych ze Szwecji, Francji, USA, Kanady, Hiszpanii, Niemiec, Danii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Bułgarii, Islandii i Holandii, w których każdy doktorant spędzi przynajmniej 6 miesięcy w czasie czteroletnich studiów. Planowane są także wizyty w Krakowie współpracujących profesorów zagranicznych oraz jedna duża konferencja szkoleniowa.

Rekrutacja na 11 tematów nastąpi na przełomie września i października 2010 r., a na kolejnych 5 w roku 2011. Aplikować mogą osoby ze wszystkich krajów, które ukończyły studia magisterskie (lub równoważne) nie wcześniej niż w 2007 r. z matematyki, informatyki lub fizyki.

strona projektu: www2.im.uj.edu.pl/mpd

Drugi z projektów otrzyma dofinansowanie 5 293 600 zł i będzie realizowany na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Celem projektu jest wykształcenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów w zakresie stosowania metod współczesnej fizyki jądrowej oraz wypracowanych na potrzeby tej dziedziny metod obliczeniowych i zaawansowanych systemów elektronicznych. Połączenie badań podstawowych i ich zastosowań pozwoli doktorantom na zdobycie szerokich horyzontów badawczych oraz stosowanie zdobytych umiejętności w diagnostyce i terapii medycznej, w energetyce jądrowej, w badaniach materiałowych i w programowaniu elektroniki do przetwarzania dużych strumieni danych wykorzystywanych na przykład w urządzeniach umożliwiających obrazowanie w diagnostyce medycznej i terapii nowotworów, w kontrolowaniu reaktorów jądrowych, czy w szerokopasmowej telekomunikacji.

W programie weźmie udział 16 doktorantów, którzy, w zależności od preferencji badawczych, będą mogli wybrać jeden spośród projektów obejmujących powyższą tematykę. W każdym z projektów doktorant będzie wykonywał badania pod opieką co najmniej trzech ekspertów i będzie miał możliwość uczenia się (uczestnictwo w szkoleniach, kursach i konferencjach) i wykonywania badań w co najmniej dwóch renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych.

W projekt zaangażowanych jest 68 naukowców z 20 instytutów badawczych i 28 uniwersytetów z wysoko rozwiniętych krajów Europy oraz USA i Japonii. Studia będą prowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim we współpracy z fizykami z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku.

Projekt rozpocznie się naborem kandydatów jesienią 2010 (drugi nabór w lecie 2011) i potrwa do czerwca 2015 roku. Więcej informacji (szczegółowa tematyka zadań, współpracujące instytucje i naukowcy, warunki naboru kandydatów) będzie ogłoszone na stronie internetowej projektu.

O PROGRAMIE MPD

Międzynarodowe Projekty Doktoranckie - wsparcie jednostek współpracujących z partnerem zagranicznym przy realizacji studiów doktoranckich. Celem programu jest podniesienie poziomu badań naukowych realizowanych w Polsce przez młodych naukowców w okresie przygotowywania przez nich prac doktorskich oraz zintensyfikowanie współpracy międzynarodowej polskich jednostek badawczych.

Program adresowany jest do konsorcjów naukowych złożonych z co najmniej jednej instytucji polskiej i co najmniej jednej zagranicznej, prowadzących wspólnie projekty doktoranckie. W roli koordynatora konsorcjum musi występować jednostka polska, która posiada nadaną przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pierwszą kategorię w aktualnej ocenie parametrycznej oraz prawo nadawania stopnia naukowego doktora.

Program obejmuje wszystkie dziedziny nauki, jednakże w sytuacji jednakowej wartości merytorycznej wniosku preferowane są aplikacje z dziedzin określonych w dokumentacji konkursowej jako Bio, Info, Techno.

Konsorcjum ubiegające się o finansowanie projektu musi dokonywać wyboru doktorantów w drodze otwartej międzynarodowej rekrutacji przeprowadzanej jednorazowo lub w pierwszym i drugim roku trwania projektu. Nabór może być przeprowadzany na I lub II rok studiów doktoranckich. W jego wyniku w projekcie powinno uczestniczyć co najmniej 10 doktorantów po stronie polskiej. Każdy doktorant powinien spędzić u partnera zagranicznego od 6 do 24 miesięcy.

Studia otwarte są dla absolwentów z całego świata - ich bazą jest Polska - ale nasi doktoranci spędzą od pół roku do dwóch lat u zagranicznych partnerów. Wynagrodzenie doktoranta to 3500 zł (w tym 500 zł ubezpieczenie) w kraju i 4500 zł za granicą. Doktorant może także otrzymać grant badawczy do 35 000 zł.

Realizacja projektów może trwać od 4 do 5 lat.

Data opublikowania: 08.07.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki