Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bezcenny starodruk z Biblioteki Jagiellońskiej trafi na listę UNESCO Pamięć Świata

Bezcenny starodruk z Biblioteki Jagiellońskiej trafi na listę UNESCO Pamięć Świata

Przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej traktat Andrzeja Frycza Modrzewskiego Commentariorum de Rep. emendanda, libri quinque (pol. wariant tytułu: O poprawie Rzeczypospolitej) został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu starodruku na listę odbędzie się 4 listopada br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

 

Program UNESCO Pamięć Świata powstał w 1992 roku w celu zapewnienia długotrwałej ochrony dziedzictwa dokumentacyjnego oraz powszechnego dostępu do niego. Jednym z instrumentów programu jest Międzynarodowa Lista Pamięci Świata utworzona w 1997 roku, która obejmuje około 350 wpisów. Polskie dziedzictwo dokumentacyjne reprezentuje 14 obiektów. W ramach programu tworzone są spisy obiektów o szczególnym znaczeniu dla poszczególnych krajów lub regionów świata. Na 1. Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata, zainaugurowaną w 2014 roku podczas uroczystości w Pałacu Prezydenta RP w Warszawie, wpisano 11 obiektów.

Traktat Andrzeja Frycza-Modrzewskiego wydany został w kwietniu 1551 roku w Krakowie przez Łazarza Andrysowica, pierwszego drukarza polskiego pochodzenia. Karta tytułowa dzieła informowała, że obejmuje ono pięć ksiąg: 1. De Moribus (O obyczajach), 2. De Legibus (O prawach), 3. De Bello (O wojnie), 4. De Ecclesia (O kościele) i 5. De Schola (O szkole). Kościelna cenzura wstrzymała druk dwóch ostatnich i do obiegu trafił zdekompletowany utwór. Zamiast ksiąg O kościele i O szkole czytelnicy mogli przeczytać notatkę autora: „dziwne losy nie pozwoliły” na ich opublikowanie. Pierwsze, pełne wydanie nastąpiło dopiero 3 lata później w drukarni Jana Oporyna w Bazylei.

Traktat jest zbiorem przemyśleń autora na temat najważniejszych dziedzin ówczesnego życia społecznego i politycznego państwa. Zawarte w nim uwagi krytyczne i propozycje wynikają z doświadczeń i obserwacji autora. W przedmowie A. F. Modrzewski napisał: „My zaś chcemy omawiać nie tylko tę część, która dotyczy praw, lecz całą Rzeczpospolitą, i co o każdej jej dziedzinie myślimy, pokazujemy”.

Frycz zaliczany jest do najwybitniejszych twórców polskiego odrodzenia. Profesor Janusz Tazbir, badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce, napisał: „Modrzewski należy bez wątpienia do tych autorów, których dzieła dopiero w kilkaset lat po śmierci twórcy doczekały się rozgłosu i uznania, podczas gdy za jego życia przechodziły bez większego echa”.

W czerwcu br. egzemplarz pierwszego wydania Commentariorum de Rep. emendanda, libri quinque, przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej wraz z listem Modrzewskiego do króla Zygmunta II Augusta, otrzymał drugie, „cyfrowe życie” w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron