Profesor Wacław Uruszczak uhonorowany przez papieża Franciszka

Order św. Sylwestra, najwyższe odznaczenie papieskie przyznawane osobom świeckim, otrzymał w czwartek kierownik Katedry Historii Prawa Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wacław Uruszczak. Wyróżnienie wręczył mu ks. prof. Józef Stala, prorektor ds. potencjału naukowego i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, podczas sympozjum "Kościół wobec małżeńskich sytuacji nieregularnych...".

Order Rycerski św. Sylwestra - Rycerski Zakon Świętego Papieża Sylwestra (Equester Ordo Sancti Silvestri Papae) - został ustanowiony przez Grzegorza XVI w 1841 r. dla uczczenia papieża Sylwestra I. Przyznawany jest osobom świeckim, niekoniecznie katolikom czy chrześcijanom, za wybitne zasługi na rzecz pontyfikatu, a także za osiągnięcia w dziedzinach nauki i sztuki.

- Profesor Wacław Uruszczak jest wybitnym znawcą historii prawa, prawa kościelnego oraz prawa wyznaniowego. Swoją wiedzą, doświadczeniem i postawą kształcił i wychowywał przyszłych kanonistów, naszych absolwentów. W ten sposób spełniał rolę nauczyciela, mistrza, świadka i wychowawcy. Jego liczne publikacje i wystąpienia oddziałują na kształtowanie poprawnych relacji między państwem i Kościołem - mówił w laudacji ks. prof. Jan Dyduch, były rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Profesor Wacław Uruszczak jest kierownikiem Katedry Historii Prawa Polskiego UJ. Kieruje także pracami Zakładu Prawa Kościelnego i Wyznaniowego UJ. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UJ w 1969. Po aplikacji złożył egzamin sędziowski. W 1975 r. uzyskał stopień doktora, a habilitację z zakresu historii prawa polskiego w 1981 r. Tytuł naukowy profesora nauk prawnych uzyskał w 1990 r. W latach 1990-1994 pełnił funkcję prodziekana ds. ogólnych Wydziału Prawa i Administracji UJ. Członek wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Promotor, opiekun naukowy i recenzent wielu prac magisterskich, przewodów doktorskich i habilitacyjnych. Laureat licznych wyróżnień naukowych i nagród. Autor wielu prac naukowych m. in. monografii: Próba kodyfikacji prawa polskiego w pierwszej połowie XVI wieku, Sejm Walny Koronny w latach 1505-1540, Korektura Praw z 1532 r. Studium historyczno-prawne. Współwydawca Volumina Constitutionum.

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych