Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zagadnienia internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego - konferencja na Uniwersytecie Jagiellońskim

Zagadnienia internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego - konferencja na Uniwersytecie Jagiellońskim

W Auditorium Maximum UJ rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce 2017" zorganizowana w ramach prowadzonego od 2005 roku programu „Study in Poland” przez Uniwersytet Jagielloński, Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Fundację Edukacyjną "Perspektywy" i Urząd Miasta Krakowa.

W spotkaniu uczestniczy prawie 300 osób – rektorów polskich uczelni oraz pracowników jednostek zajmujących się na co dzień sprawami internacjonalizacji, a także minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Konferencję otworzył przewodniczący jej komitetu organizacyjnego prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych, który na wstępie podkreślił, że misja dydaktyczna uczelni oraz jakość prowadzonych badań naukowych zależy w dużej mierze od jakości kontaktów międzynarodowych.

- Marzeniem każdego rektora jest otwarty, wielokulturowy, różnokolorowy uniwersytet, swoista wieża Babel - powiedział rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Na poprzedzającej otwarcie spotkania konferencji prasowej rektor zauważył, że  obecnie istnieją dwie główne ścieżki umiędzynarodowienia studiów: poprzez organizowanie studiów w języku polskim dla słuchaczy pochodzących głównie z Europy Wschodniej oraz wymagające większego wysiłku dydaktycznego programy studiów w języku angielskim. Dzisiaj rozmawiać będziemy o umiędzynarodowieniu, jako procesie, który da impuls do podniesienia jakości edukacji i badań naukowych i pokaże naszą pozycję w świecie.

- Umiędzynarodowienie jest kluczowym problemem w pracach nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym - powiedział minister Jarosław Gowin. Przypomniał, że Polska zajmuje 3. miejsce w  rankingu International Student Satisfaction in Europe, wedle którego jako miejsce do studiowania nasz kraj chwalony jest za poczucie bezpieczeństwa, dobrą atmosferę  i niskie koszty zakwaterowania. Podkreślił także, że wszelkie ataki o podłożu rasistowskim i akty wrogości wobec obcokrajowców będą bezwzględnie karane. Zachowania ksenofobiczne muszą być piętnowane, ale należy mieć na uwadze także fakt, że ich skala jest znikoma, chociażby w stosunku do ich występowania w innych krajach - zapewniał wiceminister.

W swoim wystąpieniu Jarosław Gowin powiedział, że zadaniem MNiSW jest stwarzanie nowych możliwości dla uczelni i ich wsparcie z zachowaniem pełnej autonomii szkół wyższych. Wymienił także przykłady działań podejmowanych przez ministerstwo, które zwiększają umiędzynarodowienie, takich jak: konkursy finansowane przez NCBiR, działalność powołanego do życia w 2016 roku Biura ds. Doskonałości PAN, programy „Granty na granty” i „Premia na Horyzoncie”, stypendia rządu RP dla 5 tys. osób. Przede wszystkim jednak poinformował o zaawansowanym procesie legislacyjnym, który ma doprowadzić do powstania Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (w ciągu 3 najbliższych tygodni ma trafić pod obrady rządu). Zadaniem nowej agencji ma być stworzenie systemu wymiany w obszarze szkolnictwa i prowadzenia badań poprzez długofalowe wsparcie działań projakościowych. NAWA stawiać ma otwartość geograficzną i podmiotową. Ma także wspomóc odwrócenie kierunku tzw. drenażu mózgów, wspierać powroty polskich naukowców do kraju i zachęcać badaczy zagranicznych do podjęcia pracy w Polsce.

Najnowsze dane dotyczące umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce przedstawił prezes zarządu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” Waldemar Siwiński. Według informacji z systemu POLON w roku akademickim 2016/2017  Polsce studiuje 65 096 studentów z zagranicy. Jest to wzrost o 11,4% w stosunku do ubiegłego roku. Współczynnik umiędzynarodowienia wynosi 5.15%. Zauważyć jednak trzeba, że liczba studentów w naszym kraju zmalała o 140 tys. osób (obecnie jest ich 1 264 451).

Główną grupę studentów obcokrajowców stanowią Ukraińcy (53,5%). Kolejną narodowością są Białorusini. Zaskoczeniem w tym zestawieniu są studenci z Indii, których w Polsce studiuje 2156 (wzrost o 240%). Na dalszych miejscach znaleźli się obywatele Norwegii, Szwecji, Hiszpanii, Rosji i Turcji.

Wśród tematów dwudniowej konferencji znajdą się takie zagadnienia jak strategie internacjonalizacji, rekrutacja studentów z najbardziej obiecujących rynków (m.in. z Chin i Indii), zapobieganie aktom ksenofobii i agresji wobec studentów obcokrajowców, a przede wszystkim debata zatytułowana "Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej: polska DAAD czy BUWiWM+".

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron