Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Odsłonięto tablicę poświęconą profesorowi Julianowi Nowakowi

Odsłonięto tablicę poświęconą profesorowi Julianowi Nowakowi

Tablicę poświęconą pamięci tego wybitnego naukowca odsłonięto 28 marca przy ul. Czystej 18 w Krakowie. Wmurowano ją w ścianę kamienicy, w której 100 lat temu z inicjatywy prof. Juliana Nowaka otwarto Instytut Weterynarii i Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zakład Produkcji Surowic i Szczepionek Weterynaryjnych. Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Okocimskiej.

Na wtorkową uroczystość przybyli rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, przedstawiciele środowiska lekarskiego, pracownicy Katedry Mikrobiologii UJ CM oraz prof. Piotr Hanczakowski, wnuk prof. J. Nowaka.

- Upamiętniamy dziś człowieka wyjątkowego, zasłużonego dla nauk medycznych i weterynaryjnych, a jednocześnie niestrudzonego działacza na gruncie polityki lokalnej i ogólnopaństwowej. Profesor Julian Nowak nierozerwalnie związany jest z Uniwersytetem Jagiellońskim. Tutaj odbył studia medyczne i zdobył tytuł doktora wszech nauk lekarskich, tutaj też uzyskał habilitację z anatomii patologicznej, a później tytuł profesora. Był bezsprzecznie wielkim Polakiem, lekarzem, naukowcem, działaczem lokalnym i politykiem, ale także zasłużonym społecznikiem - mówi rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Profesor Julian Nowak urodził się 10 marca 1865 roku w Okocimiu k. Brzeska. Od 1883 roku studiował na Wydziale Lekarskim UJ, uzyskując w 1893 roku stopień doktora wszech nauk lekarskich. Trzy lata później habilitował się z anatomii patologicznej na podstawie rozprawy Badania doświadczalne nad etiologią skrobiawicy, poprzedzając habilitację pobytem naukowym w Monachium, Heidelbergu i Frankfurcie n. Menem. W 1899 roku został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego Katedry Weterynarii na Wydziale Lekarskim UJ. Od tego roku wykładał weterynarię dla studentów medycyny i Studium Rolniczego. Profesorem zwyczajnym w zakresie weterynarii został mianowany w roku 1906, a w 1915 otrzymał nominację na profesora zwyczajnego w zakresie bakteriologii.

W roku akademickim 1911/1912 był dziekanem Wydziału Lekarskiego. Z jego inicjatywy wzniesiono budynek Instytutu Weterynarii i Medycyny Doświadczalnej przy ul. Czystej 18. Prof. J. Nowak rzucił również myśl, by za rogatką w okolicy parku Krakowskiego stworzyć niewielką kolonię willową profesorów UJ. Ideę tę oprócz niego podjęli profesorowie Stanisław Ciechanowski, Leon Wachholz, Henryk Hoyer junior, Feliks Kopera i Leonard Lepszy, w skutek czego w szczerym polu powstało 6 willi profesorskich z ogródkami.

Profesor Julian Nowak poza uczelnią udzielał się społecznie i politycznie jako członek Stronnictwa Prawicy Narodowej. Działał też w wielu organizacjach rolniczych. W 1921 roku został rok rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rok później Józef Piłsudski powołał go na stanowisko premiera. Przejściowo był również ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego. W 1938 roku przeszedł na emeryturę. Po wojnie wrócił do służby czynnej, obejmując w 1946 roku profesora Katedry Mikrobiologii Rolniczej UJ. Zmarł w Krakowie 7 listopada tegoż roku i został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Pliki do pobrania
pdf
Zarys postaci prof. Juliana Nowaka
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
Władze UJ złożyły kwiaty pod pomnikiem Hugona Kołłątaja
Władze UJ złożyły kwiaty pod pomnikiem Hugona Kołłątaja
Dr Alicja Adamczak uhonorowana medalem „Plus Ratio Quam Vis”
Dr Alicja Adamczak uhonorowana medalem „Plus Ratio Quam Vis”
Wręczenie odznaczeń państwowych i Medali KEN pracownikom UJ
Wręczenie odznaczeń państwowych i Medali KEN pracownikom UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron