Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szpital w Prokocimiu otrzymał sprzęt dla pacjentów z wadami serca

Szpital w Prokocimiu otrzymał sprzęt dla pacjentów z wadami serca

Rodzice dzieci z wadami serca podarowali sprzęt medyczny dla Oddziału Kardiologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Małym pacjentom służyć będą nowe pompy infuzyjne i pulsoksymetry. Zakup aparatury był możliwy dzięki zbiórce zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Wrodzonymi Wadami Serca "Serduszka z Prokocimia" i wsparciu Fundacji Serce Dziecka.


Wyremontowany Oddział Kardiologii Dziecięcej funkcjonuje od 2 miesięcy. Tuż przed przeprowadzką rodzice małych pacjentów zabrali się za mycie okien, podłóg i ścieranie kurzu pozostałego po remoncie. Chcieli w ten sposób dołożyć własną cegiełkę do nowego oddziału. Zorganizowali też zbiórkę pieniędzy. Początkowo plany były skromne. Za zebraną kwotę planowali kupić komplety pościeli, koce i poduszki.

- Efekt zbiórki zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Zebraliśmy ponad 15 tysięcy złotych. Do tej kwoty drugie tyle dołożyła Fundacja Serce Dziecka, która od początku wspierała naszą inicjatywę - cieszy się Ewelina Czepil, prezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z Wrodzonymi Wadami Serca "Serduszka z Prokocimia".

Dzięki hojności darczyńców na oddział kardiologiczny trafiły w 4 pompy infuzyjne, które w precyzyjny sposób dawkują leki i 3 komplety pulsoksymetrów monitorujących natlenienie krwi. - Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaangażowanie rodziców w życie oddziału i doceniamy ich pomoc. Napoleon powiedział, że aby prowadzić wojnę, potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy. Niestety w nierównej walce z chorobami najmłodszych ta zasada jest również aktualna - mówi dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Wrodzone wady serca dotykają średnio 1 na 100 dzieci na świecie bez względu na szerokość geograficzną. Wczesne, często nawet jeszcze w okresie ciąży, rozpoznanie wady serca pozwala przygotować rodziców na leczenie dziecka i zwiększa w sposób znaczny szanse na jego przeżycie. Około 1/3 noworodków z wrodzoną wadą serca wymaga operacji w pierwszych dniach życia. Bez interwencji kardiochirurgicznej oraz leczenia kardiologicznego często nie mają one żadnych szans na przeżycie.

Do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu trafiają mali pacjenci z całej Polski zwłaszcza z ciężkimi, złożonymi wadami serca, które wymagają wieloetapowego leczenia. Tu przechodzą skomplikowane operacje kardiochirurgiczne i są leczeni kardiologicznie, czasami przebywając w szpitalu całymi miesiącami.

- Pulsoksymetry i pompy infuzyjne to najbardziej podstawowy sprzęt medyczny, który pracuje przy naszych pacjentach praktycznie całą dobę. To również najczęściej zużywająca się i wymagająca wymiany aparatura - podkreśla kardiolog dr Piotr Weryński.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron