Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szpital w Prokocimiu otrzymał sprzęt dla pacjentów z wadami serca

Szpital w Prokocimiu otrzymał sprzęt dla pacjentów z wadami serca

Rodzice dzieci z wadami serca podarowali sprzęt medyczny dla Oddziału Kardiologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Małym pacjentom służyć będą nowe pompy infuzyjne i pulsoksymetry. Zakup aparatury był możliwy dzięki zbiórce zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Wrodzonymi Wadami Serca "Serduszka z Prokocimia" i wsparciu Fundacji Serce Dziecka.


Wyremontowany Oddział Kardiologii Dziecięcej funkcjonuje od 2 miesięcy. Tuż przed przeprowadzką rodzice małych pacjentów zabrali się za mycie okien, podłóg i ścieranie kurzu pozostałego po remoncie. Chcieli w ten sposób dołożyć własną cegiełkę do nowego oddziału. Zorganizowali też zbiórkę pieniędzy. Początkowo plany były skromne. Za zebraną kwotę planowali kupić komplety pościeli, koce i poduszki.

- Efekt zbiórki zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Zebraliśmy ponad 15 tysięcy złotych. Do tej kwoty drugie tyle dołożyła Fundacja Serce Dziecka, która od początku wspierała naszą inicjatywę - cieszy się Ewelina Czepil, prezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci z Wrodzonymi Wadami Serca "Serduszka z Prokocimia".

Dzięki hojności darczyńców na oddział kardiologiczny trafiły w 4 pompy infuzyjne, które w precyzyjny sposób dawkują leki i 3 komplety pulsoksymetrów monitorujących natlenienie krwi. - Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaangażowanie rodziców w życie oddziału i doceniamy ich pomoc. Napoleon powiedział, że aby prowadzić wojnę, potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy. Niestety w nierównej walce z chorobami najmłodszych ta zasada jest również aktualna - mówi dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Wrodzone wady serca dotykają średnio 1 na 100 dzieci na świecie bez względu na szerokość geograficzną. Wczesne, często nawet jeszcze w okresie ciąży, rozpoznanie wady serca pozwala przygotować rodziców na leczenie dziecka i zwiększa w sposób znaczny szanse na jego przeżycie. Około 1/3 noworodków z wrodzoną wadą serca wymaga operacji w pierwszych dniach życia. Bez interwencji kardiochirurgicznej oraz leczenia kardiologicznego często nie mają one żadnych szans na przeżycie.

Do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu trafiają mali pacjenci z całej Polski zwłaszcza z ciężkimi, złożonymi wadami serca, które wymagają wieloetapowego leczenia. Tu przechodzą skomplikowane operacje kardiochirurgiczne i są leczeni kardiologicznie, czasami przebywając w szpitalu całymi miesiącami.

- Pulsoksymetry i pompy infuzyjne to najbardziej podstawowy sprzęt medyczny, który pracuje przy naszych pacjentach praktycznie całą dobę. To również najczęściej zużywająca się i wymagająca wymiany aparatura - podkreśla kardiolog dr Piotr Weryński.

Polecamy również
Promocje habilitacyjne W. Biologii i W. Geografii i Geologii
Studenci UJ wyróżnili pracowników uczelni
Chirurdzy onkologiczni uhonorowali profesora Piotra Richtera
Prof. Dariusz Dudek z UJ CM będzie przewodniczył europejskim kardiologom interwencyjnym

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj