Studenci historii UJ u wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego

25 kwietnia 2017 r. studenci z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod opieką profesorów: Marii Stinii, Michała Baczkowskiego i Stanisława A. Sroki, prodziekana Wydziału Historycznego złożyli wizytę w siedzibie wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego w Wiedniu.

Bruno Platter, obecny 65. wielki mistrz zakonu przyjął studentów na ponad godzinnej audiencji, podczas której przybliżył obecną działalność zgromadzenia. Przez wieki krzyżacy byli zakonem rycerskim, od 1929 r. są natomiast zakonem duchownym. Obecnie ich działalność ma charakter społeczno-charytatywny, a prowincje zakonu znajdują się na terenach Austrii, Niemiec, Włoch, Słowenii, Czech i Słowacji. Warty podkreślenia jest fakt, że wśród dość licznej rzeszy ojców i braci jest czterech Polaków, a jeden z nich, ojciec Piotr, był przewodnikiem grupy po muzeum i kościele.

Na zakończenie wizyty prof. Stanisław A. Sroka wręczył wielkiemu mistrzowi kopię pieczęci Uniwersytetu Krakowskiego z początku XV w., a wielki mistrz przekazał w darze pamiątkowy medal.

zdjęcie grupowe: Sebastian Schack

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii