Naukowiec z UJ CM supertalentem medycznym 2017 roku

Dr hab. Krzysztof Tomaszewski, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Anatomii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, został laureatem konkursu "Supertalenty w medycynie 2017" organizowanego przez redakcję "Pulsu Medycyny". Jak informuje pismo, uznanie jury zyskał jego wyjątkowo wysoki (ponad 220) jak na 32-latka impact factor w dziedzinie anatomii, która nie jest traktowana na równi z kardiochirurgią, neurochirurgią czy onkologią.

"W konkursie mogli wziąć udział lekarze do 39. roku życia, cieszący się autorytetem w swoim środowisku i wśród pacjentów oraz mogący pochwalić się udokumentowanymi osiągnięciami lekarskimi, naukowymi lub organizacyjnymi. Kandydaci oceniani byli według 4 kryteriów w skali od 1 do 10. Pod uwagę brane były ich sukcesy w codziennej praktyce lekarskiej, osiągnięcia naukowe, zaangażowanie w działalność w przestrzeni publicznej oraz perspektywy dalszego rozwoju" - czytamy na stronie "Pulsu Medycyny".

Laureatów plebiscytu wyłoniło 13-osobowe jury pod przewodnictwem prof. Leszka Czupryniaka. Mimo że poziom konkursu był w tym roku niezwykle wyrównany, to jednak wyraźnym liderem został dr hab. Krzysztof Tomaszewski, który "swoją determinacją i pracą podniósł rangę anatomii". Jurorzy postanowili wyróżnić jeszcze 2 osoby spośród 10 finalistów: dr hab. Annę Moniuszko-Malinowską z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za badania nad boreliozą i odkleszczowym zapaleniem mózgu oraz dr. hab. Łukasza Krakowczyka z Centrum Onkologii w Gliwicach, który uczestniczył w 1. w Polsce przeszczepie twarzy.

Dr hab. Krzysztof Tomaszewski jest absolwentem Wydziału Lekarskiego UJ CM. Kształcił się również w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego, na Uniwersytecie Edynburskim oraz w amerykańskim Clark University. Przebywał na stypendiach w wielu renomowanych uczelniach, w tym m.in. w Oxfordzie, Cambridge, Dublinie i San Diego. W 2014 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską Wapnienie płytki granicznej, okluzja naczyń odżywczych oraz rola białek odpowiedzialnych za przetwarzanie nieorganicznego pirofosforanu w chorobie degeneracyjnej szyjnych dysków międzykręgowych, której promotorem był prof. Jerzy Walocha. W styczniu br. uzyskał habilitację za osiągnięcie naukowe Evidence-Based Anatomy (EBA) jako nowe narzędzie w anatomii klinicznej. Wybrane aspekty unaczynienia kończyny dolnej.

Zainteresowania naukowe dr. hab. Krzysztofa Tomaszewskiego dotyczą anatomii klinicznej, rehabilitacji w ortopedii i onkologii oraz badań klinicznych. Jest laureatem konkursów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki. Autor i współautor ponad 160 artykułów naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach oraz ponad 90 referatów zjazdowych prezentowanych w Polsce i za granicą.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu