Sukces kardiologów z Prokocimia. To pierwszy taki zabieg w Polsce

W sali hybrydowej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu (USD) dokonano zabiegu wszczepienia nowoczesnego stentgraftu do aorty 13-letniej pacjentki. To jeden pierwszych w Europie przypadków wykorzystania u dziecka implantu pokrytego wielowarstwowym materiałem, który zastępuje prawdziwe naczynie i ma możliwość poszerzania się w miarę wzrostu pacjenta.

- Zabieg wykonano przeznaczyniowo bez otwierania klatki piersiowej pacjentki. Po wszczepieniu stentgraftu średnica naczynia poszerzyła się do 12 mm. Cieszymy się, że zabieg się udał, choć to nie koniec leczenia dziewczynki - mówi dr Piotr Weryński, zastępca kierownika Oddziału Kardiologii Dziecięcej USD, który razem z prof. Tomaszem Moszurą z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi wykonywał zabieg.

Mama 13-letniej Melanii już w ciąży wiedziała, że córka urodzi ze zwężoną aortą. Po porodzie sytuacja okazała się jeszcze trudniejsza. Dziewczynka przyszła na świat z przerwanym łukiem aorty. Konieczna była natychmiastowa interwencja kardiochirurgów, dlatego wszczepiono jej homograf, który miał zastępować ściany wadliwego naczynia krwionośnego i zapewnić przepływ krwi. Po latach implant uległ zupełnemu zwapnieniu, a aorta, której zadaniem jest doprowadzanie krwi do dolnej części ciała, w najwęższym miejscu miała zaledwie 3,5-4 mm, czyli trzykrotnie mniej niż u zdrowego dziecka. Dziewczynka cierpiała na nadciśnienie tętnicze i łatwo się męczyła.

- Zrosty w klatce piersiowej pozostałe po poprzednich zabiegach i przebyte ciężkie infekcje śródpiersia sprawiały, że ryzyko związane z typowym zabiegiem kardiochirurgicznym było bardzo duże. Jedyną szansą było wykonanie zabiegu przeznaczyniowo z jednoczesnym zabezpieczeniem zespołu kardiochirurgów i możliwością natychmiastowej interwencji w razie komplikacji. Właśnie takie możliwości posiada nasza sala hybrydowa - wyjaśnia kierownik Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej USD prof. Janusz Skalski.

Po 2 latach poszukiwań ośrodka, który zdecydowałby się operować Melanię, rodzice trafili do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Zabieg wykonano pod koniec kwietnia. - Córka dostała cudowny prezent dzięki wielkiemu sercu lekarzy zaangażowanych w przygotowanie i realizację zabiegu. Za wykonaniem zabiegu przemawiała nie tylko obawa o wydolność jej organizmu, ale również o jakość przyszłego życia. Jesteśmy dozgonnie wdzięczni za to, że z wielką troską został wzięty pod uwagę szerszy aspekt sprawy - mówi Mariusz Lewandowski, tata Melanii.

Sala hybrydowa w USD powstała dzięki wsparciu Fundacji Radia Zet, która przekazała na ten cel 5 mln złotych. Przeprowadzono w niej już ponad 600 zabiegów. Większość z nich to operacje kardiochirurgiczne. Na stół operacyjny trafiają nawet dwudniowe noworodki z ciężkimi wadami serca. Z sali korzystają również chirurdzy innych specjalności, głównie neurochirurdzy i ortopedzi. Wykonywane są tam trudne, wymagające interdyscyplinarnego podejścia, zabiegi, które dotąd trzeba było realizować etapami. Dostępny tu sprzęt medyczny jest najwyższej klasy i umożliwia wykonanie różnych, śródoperacyjnych badań obrazowych.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM