Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Tak będzie wyglądać Szpital Uniwersytecki [NOWE WIZUALIZACJE]

Tak będzie wyglądać  Szpital Uniwersytecki [NOWE WIZUALIZACJE]

Dział ds. Realizacji Inwestycji "Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim" przedstawił kolejne wizualizacje kompleksu budynków, które powstają na 15-hektarowej działce w Krakowie-Prokocimiu. Budowa przebiega zgodnie harmonogramem i ma zakończyć się wiosną 2019 roku. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci rok później.

 

Prace budowlane w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego rozpoczęły się pod koniec 2015 roku. W maju bieżącego roku osiągnięto stan surowy otwarty wszystkich budynków - segmentów połączonych ze sobą. Obecnie robotnicy montują okna, stawiają ściany działowe, wykonują prace murarskie i tynkarskie. Trwa zaawansowana budowa instalacji elektrycznej, teletechnicznej, sanitarnej i wentylacyjnej. W budynkach E, G, H oraz I rozpoczęto prace polegające na termoizolacji elewacji.

Przyszła siedziba Szpitala Uniwersyteckiego znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks składać będzie się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, ponad 30 przychodni, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Szpital zaprojektowano tak, by jego obiekty mogły spełniać strategiczne funkcje, jak diagnostyczną przy wykorzystaniu najnowocześniejszej aparatury obrazowej, leczniczą w oparciu o najnowsze i innowacyjne metody leczenia zachowawczego i operacyjnego, dydaktyczną służącą kształceniu specjalistycznych kadr medycznych dla Polski południowej i południowo-wschodniej oraz naukową, która pozwali na wieloprofilowe badania kliniczne służące postępowi medycznemu.

W Prokocimiu znajdą się oddziały zabiegowe: neurochirurgia, chirurgia naczyniowa, onkologia, toksykologia, chirurgia ogólna i szczękowo-twarzowa, otolaryngologia, gastroenterologia, kardiologia, urologia, choroby płuc, alergologia, immunologia. Trwają również starania, by w nowym szpitalu powstał oddział kardiochirurgii. W dotychczasowych lokalizacjach przy ulicy Kopernika zostaną: geriatria, neurologia, medycyna paliatywna, chirurgia jednego dnia, ortopedia, położnictwo i ginekologia, psychiatria, dermatologia i okulistyka.

Budowa szpitala to największa i najdroższa inwestycja w regionie. Pochłonie ponad 1,23 mld złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostaną także środki własne uczelni, pozyskane z komercyjnego zagospodarowania nieruchomości w rejonie ul. Kopernika. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Profesor Wojciech Załuski członkiem Komitetu Wykonawczego IVR
Krakowscy archeolodzy kontynuują pionierskie badania w Izraelu
Uczeni z Chińskiej Akademii Nauk odwiedzili synchrotron SOLARIS
Szpital Uniwersytecki niezwykle wymagającą inwestycją [WIDEO]

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj