Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studentka informatyki laureatką konkursu Seeds for the Future

Studentka informatyki laureatką konkursu Seeds for the Future

Aleksandra Tuła została laureatką tegorocznej edycji programu Huawei Seeds for the Future w Polsce. Nagrodą w konkursie, którego celem jest wspieranie młodych talentów i zachęcanie ich do rozwijania wiedzy z obszaru technologii informacyjno-komunikacyjnych , jest udział w warsztatach technologicznych w Chinach.

- Zachęceni sukcesem poprzednich odsłon przedsięwzięcia, zdecydowaliśmy się w tym roku zrealizować kolejną edycję programu Seeds for the Future. Ogromnie cieszy nas zainteresowanie polskich studentów kierunków technicznych tematyką ICT. Zależy nam na rozwijaniu młodych talentów poprzez stwarzanie im możliwości do zdobycia niezbędnego doświadczenia w międzynarodowym środowisku i przygotowania się do podjęcia pracy w tym sektorze, co zapewni im furtkę do przyszłej kariery - mówi Marzena Śliz z Huawei Polska.

Do tegorocznej edycji konkursu przystąpili studenci kierunków technicznych, tj. telekomunikacja, informatyka lub elektronika z 12 polskich uczelni wyższych. Oprócz UJ były to: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Wojskowa Akademia Techniczna i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie pracy na jeden ze wskazanych przez organizatora tematów dotyczących cyberbezpieczeństwa w sieci, wykorzystania technologii 5G czy pracy w chmurze.

Aleksandra Tuła ukończyła informatykę na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Pracę licencjacką Analiza i konfiguracja protokołów przeładowania obwodów warstwy drugiej modelu ISO, napisaną pod opieką dr. Grzegorza Surówki, obroniła 10 lipca br. Równolegle kształci się na kierunku studia dalekowschodnie - moduł Chiny na Wydziale Studiów Międzynarodowych UJ. Nagrodzona praca laureatki była poświęcona zastosowaniu nowych technologii w edukacji dla potrzeb nowoczesnych miast. Zdaniem autorki niektóre rozwiązania z tej dziedziny stosowane obecnie w Polsce są niewystarczające.

"Mimo że na rynku znajduje się wiele ogólnodostępnych od lat rozwiązań technicznych, nie cieszą się zainteresowaniem. W artykule przedstawiłam przykłady zastosowania w szkolnictwie i transporcie publicznym jednego z nich. Opracowana przeze mnie koncepcja wpisuje się w niezwykle popularny obecnie trend inteligentnego miasta. Moim zdaniem technika daje nam wiele możliwości, by poprawić jakość życia mieszkańców w danej społeczności. Ponieważ liczba osób posiadających umiejętności w zakresie obsługi nowoczesnych urządzeń jest wciąż ograniczona, konieczne jest rozpowszechnianie wiedzy na temat nowinek technicznych wśród młodzieży" - czytamy w streszczeniu zwycięskiej pracy.

Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd na warsztaty do głównej siedziby Huawei w Chinach. W trakcie wyjazdu laureaci będą mieli możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów firmy oraz zapoznania się z tradycją i kulturą chińską.

Program Seeds for the Furure prowadzony jest przez Huawei od 2008 roku (w Polsce od 2014) i obejmuje swoim zasięgiem 96 krajów, angażując 20 tys. studentów z ponad 280 uczelni świata. Jego koordynatorem na Uniwersytecie Jagiellońskim był dr hab. Paweł Węgrzyn, kierownik Zakładu Technologii Gier.

Polecamy również
Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim
Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim
Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim
Nowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj