Ogłoszono laureatów medalu "Kalos Kagathos"

Przyznawanym pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i redakcji „Tempa” medalem honorowani są polscy sportowcy, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie w działalności pozasportowej.

Kapituła medalu "Kalos Kaghatos" (w składzie: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, prof. Józef Lipiec, prof. Wojciech Zabłocki, prof. Zbigniew Porada i redaktor Ryszard Niemiec) zebrała się 5 lipca w sali Pod Belkami Collegium Maius UJ. W jawnym głosowaniu spośród 13 kandydatów wybrano 7 nazwisk. Laureatami nagrody w 2017 roku zostali:

• Iwona Bielska
  • Czesław Lang
  • Edward Mleczko
  • Zbigniew Pacelt
  • Grażyna Rabsztyn
  • Aleksander Ronikier
  • Antoni Piechniczek

Uroczystośc wręczenia medalu "Kalos Kagathos" odbędzie się 12 października 2017 r. w auli Collegium Maius UJ.

Ustanowiony w 1985 roku medal "Kalos Kagathos" nawiązuje do olimpijskiej zasady jedności przymiotów ciała i ducha ludzkiego, wedle której wzorzec człowieka wszechstronnego tworzy harmonijne połączenie piękna, zdrowia i sprawności fizycznej (gr. kalós) oraz cnoty moralnej i intelektualnej (kathós).

Kalos Kagathos (tłumaczony jako "piękny i dobry") jest antyczną ideą,  zobowiązującą do stałego doskonalenia siebie, dążenia do piękna wewnętrznego.

Medal niesie jednoznaczne przesłanie etyczne i edukacyjne dla współczesnych i kolejnych pokoleń, wskazując na zdolność łączenia w wychowaniu człowieka różnych cech osobowościowych, w konsekwencji zaś na zbliżaniu świata sportu i, nauki, sztuki i rzetelności zawodowej. Stanowi też wskazanie, że wybitni sportowcy mogą osiągać równie znakomite rezultaty w życiu poza stadionem, ale też zachęcać osoby o innych zainteresowaniach i ambicjach do rozwijania swego potencjału fizycznego, także na wysokim poziomie.

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?