Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ogłoszono laureatów medalu "Kalos Kagathos"

Ogłoszono laureatów medalu

Przyznawanym pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i redakcji „Tempa” medalem honorowani są polscy sportowcy, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie w działalności pozasportowej.

Kapituła medalu "Kalos Kaghatos" (w składzie: rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, prof. Józef Lipiec, prof. Wojciech Zabłocki, prof. Zbigniew Porada i redaktor Ryszard Niemiec) zebrała się 5 lipca w sali Pod Belkami Collegium Maius UJ. W jawnym głosowaniu spośród 13 kandydatów wybrano 7 nazwisk. Laureatami nagrody w 2017 roku zostali:

  • Iwona Bielska
  • Czesław Lang
  • Edward Mleczko
  • Zbigniew Pacelt
  • Grażyna Rabsztyn
  • Aleksander Ronikier
  • Antoni Piechniczek

Uroczystośc wręczenia medalu "Kalos Kagathos" odbędzie się 12 października 2017 r. w auli Collegium Maius UJ.

Ustanowiony w 1985 roku medal "Kalos Kagathos" nawiązuje do olimpijskiej zasady jedności przymiotów ciała i ducha ludzkiego, wedle której wzorzec człowieka wszechstronnego tworzy harmonijne połączenie piękna, zdrowia i sprawności fizycznej (gr. kalós) oraz cnoty moralnej i intelektualnej (kathós).

Kalos Kagathos (tłumaczony jako "piękny i dobry") jest antyczną ideą,  zobowiązującą do stałego doskonalenia siebie, dążenia do piękna wewnętrznego.

Medal niesie jednoznaczne przesłanie etyczne i edukacyjne dla współczesnych i kolejnych pokoleń, wskazując na zdolność łączenia w wychowaniu człowieka różnych cech osobowościowych, w konsekwencji zaś na zbliżaniu świata sportu i, nauki, sztuki i rzetelności zawodowej. Stanowi też wskazanie, że wybitni sportowcy mogą osiągać równie znakomite rezultaty w życiu poza stadionem, ale też zachęcać osoby o innych zainteresowaniach i ambicjach do rozwijania swego potencjału fizycznego, także na wysokim poziomie.

 

Polecamy również
Ukazało się czwarte wydanie księgi "Pro memoria"
Profesorowie z UJ wśród nowo powołanych członków PAU
Wspólny apel przedstawicieli organizacji naukowych i studenckich w sprawie wyroku TK
Nagrody naukowe im. Mikołaja Kopernika dla naukowców z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj