Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wracają na Cypr

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wracają na Cypr

Za kilkanaście dni rozpocznie się 7. kampania badawcza Paphos Agora Project Zakładu Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt jest realizowany we współpracy z wieloma instytucjami z kraju i zagranicy. Badania wspiera finansowo polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także lokalne cypryjskie władze.

 

Archeolodzy z UJ już wiosną br. odbyli kampanię studyjną w Pafos, która była poświęcona dokumentacji oraz opracowaniu odkrytego wcześniej materiału i przygotowaniu go do publikacji. Badacze skupili się również na potwierdzeniu hipotezy istnienia w mieście drugiego portu w pobliżu bramy północno-zachodniej, bowiem w starożytności port główny znajdował się w jego południowej części, czyli tam gdzie obecnie. W tym celu przeprowadzono wykopy sondażowe w miejscach, które przed rokiem po badaniu nieinwazyjnym z użyciem magnetometru wskazały istnienie struktur potencjalnie związanych z portem. Prace te będą kontynuowane w trakcie najbliższej kampanii wykopaliskowej.

- Tegoroczna główna kampania badawcza będzie dotyczyła przede wszystkim wykopów oraz badań nieinwazyjnych na samej agorze [rynku starożytnego miasta - przyp. red.] i na wielu wybranych obszarach Parku Archeologicznego. Te ostatnie będą prowadzone nie tylko z użyciem metody magnetycznej, ale też prospekcji georadarem - wyjaśnia prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, która kieruje pracami ekspedycji.

I dodaje: - Działalność uniwersyteckich archeologów w tym roku to nie tylko sama nauka, ale także upowszechnienie wyników naszych prac wykopaliskowych, a jest ku temu świetna okazja. Pafos, wraz z duńskim miastem Aarhus, pełni rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Jesienią w Parku Archeologicznym zostanie otwarta wystawa fotograficzna "W sercu starożytnego miasta". Przygotowujemy też widowisko multimedialne "Misterium Miasta Afrodyty Pafos2017". Celem tego projektu zaprezentowanie odkrywanego przez nas dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Starożytne miasto Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki zostały wpisane na listę UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego. Miasto zostało założone w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Znajdowało się najpierw w okresie hellenistycznym w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron