Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wracają na Cypr

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wracają na Cypr

Za kilkanaście dni rozpocznie się 7. kampania badawcza Paphos Agora Project Zakładu Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt jest realizowany we współpracy z wieloma instytucjami z kraju i zagranicy. Badania wspiera finansowo polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także lokalne cypryjskie władze.

 

Archeolodzy z UJ już wiosną br. odbyli kampanię studyjną w Pafos, która była poświęcona dokumentacji oraz opracowaniu odkrytego wcześniej materiału i przygotowaniu go do publikacji. Badacze skupili się również na potwierdzeniu hipotezy istnienia w mieście drugiego portu w pobliżu bramy północno-zachodniej, bowiem w starożytności port główny znajdował się w jego południowej części, czyli tam gdzie obecnie. W tym celu przeprowadzono wykopy sondażowe w miejscach, które przed rokiem po badaniu nieinwazyjnym z użyciem magnetometru wskazały istnienie struktur potencjalnie związanych z portem. Prace te będą kontynuowane w trakcie najbliższej kampanii wykopaliskowej.

- Tegoroczna główna kampania badawcza będzie dotyczyła przede wszystkim wykopów oraz badań nieinwazyjnych na samej agorze [rynku starożytnego miasta - przyp. red.] i na wielu wybranych obszarach Parku Archeologicznego. Te ostatnie będą prowadzone nie tylko z użyciem metody magnetycznej, ale też prospekcji georadarem - wyjaśnia prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, która kieruje pracami ekspedycji.

I dodaje: - Działalność uniwersyteckich archeologów w tym roku to nie tylko sama nauka, ale także upowszechnienie wyników naszych prac wykopaliskowych, a jest ku temu świetna okazja. Pafos, wraz z duńskim miastem Aarhus, pełni rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Jesienią w Parku Archeologicznym zostanie otwarta wystawa fotograficzna "W sercu starożytnego miasta". Przygotowujemy też widowisko multimedialne "Misterium Miasta Afrodyty Pafos2017". Celem tego projektu zaprezentowanie odkrywanego przez nas dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Starożytne miasto Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Jego zabytki zostały wpisane na listę UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego. Miasto zostało założone w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Znajdowało się najpierw w okresie hellenistycznym w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy.

Polecamy również
Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Sukces badaczek UJ w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Wybitny naukowiec i lekarz z doktoratem honoris causa UJ
Wybitny naukowiec i lekarz z doktoratem honoris causa UJ
Europejski grant dla projektu realizowanego w UJ CM
Europejski grant dla projektu realizowanego w UJ CM
Przyznano <span lang="en">ELSEVIER Research Impact Leaders Award</span>
Przyznano ELSEVIER Research Impact Leaders Award

Widok zawartości stron Widok zawartości stron