Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wakacyjny wyjazd studentów z IBiDW UJ na półmetku

Wakacyjny wyjazd studentów z IBiDW UJ na półmetku

Zwiedzaniem Mumbaju rozpoczęła się „Szkoła letnia - Indie Południowe i Sri Lanka”, zorganizowana przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwszego dnia uczestnikom udało się odwiedzić historyczną bramę Gateway of India i kultową Cafe Leopold, a nawet obserwować manifestację pod dworcem kolejowym Ćhatrapati Śiwadźi Terminus. Później, autobusem typu sleeper, rozpoczęła się wielokilometrowa podróż do stanu Karnataka, a dokładniej: do Majsuru. Na miejscu grupa zwiedziła między innymi pałac dynastii Wadijarów (Odejarów), czy grobowiec Tipu Sułtana.

Dla każdego z uczestników prawie wszystko dzieje się tu po raz pierwszy: przejażdżka sławną indyjską koleją czy tongą, jedzenie idli czy ryżu prosto z liści bananowca, smakowanie soku z trzciny cukrowej...

Uczestnicy szkoły letniej przez ponad tydzień przemierzyli setki kilometrów i odwiedzili wiele miejsc ważnych dla historii i kultury Indii południowych - po zabytkach królestwa Widźajanagary przyszedł czas na świątynie w Mahabalipuram, znajdujące się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO - między innymi kompleks pięciu świątyń (Pańća Ratha) czy świątynię Śiwy z epoki Pallawów. Tym samym szkoła rozpoczęła eksplorowanie stanu Tamil Nadu. 15 sierpnia podglądano obchody Dnia Niepodległości w Puddućeri - wiele budynków w mieście rozświetlone było tego dnia barwami flagi Indii. W Thańdźawurze, po zwiedzaniu pałacu Marathów i świątyni Brihadiśwary, nastąpiła wizyta u lokalnych artystów - uczestnicy zobaczyli, jak powstają posągi bóstw wykonywane od wieków metodą traconego wosku; w Maduraju była okazja zobaczenia z bliska niezwykłej, kolorowej i bogato zdobionej świątyni bogini Minakszi.

Wędrówkom i zwiedzaniu towarzyszą wykłady opiekunów - pracowników naukowych Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, dzięki którym wiedza zdobyta w trakcie podróży staje się pełniejsza. A okazji do jej zdobycia nie brak na każdym kroku. Dla każdego z uczestników prawie wszystko dzieje się tu po raz pierwszy: przejażdżka sławną indyjską koleją czy tongą, wizyta na bazarze, w świątyni, targowanie się w sklepie, jedzenie idli czy ryżu prosto z liści bananowca, smakowanie soku z trzciny cukrowej, czy w końcu wspomniane wykłady pod gołym niebem oraz prawdziwy monsunowy deszcz. Kolejny etap tegorocznej szkoły letniej to Sri Lanka. Wyjazd studentów i pracowników z IBiDW UJ zakończy się 30 sierpnia br.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Uniwersytet Jagielloński poszerza ofertę doktoratów wdrożeniowych
Studenci UJ zakończyli badania dialektologiczne w Wiśniowej
Innowacyjna technologia opracowana na UJ sprzedana firmie CHDE Polska SA
Kilkuset obcokrajowców weźmie udział w wakacyjnej nauce języka polskiego na UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj